O soutěži

Soutěž & Podnikej je tříměsíční program pro středoškoláky, který vrcholí oceněním nejlepších projektů. Jsme tu proto, abychom mladým lidem, jako jsi ty, ukázali, jak pracovat na svém nápadu, pomohli ti dodat správný směr a odvahu své myšlenky realizovat. Ať už se jedná o technologickou aplikaci nebo třeba ruční výšivky.

Projekty 4. ročníku

Co by tě mohlo zajímat?

Soutěž & Podnikej ti ukáže, jak pracovat se svým nápadem a přetvořit ho v reálný podnikatelský záměr. Za pomoci zkušeného mentora si projdeš všemi kroky, které vedou od samotné myšlenky až k výsledné realizaci. Navíc se potkáš s podobně smýšlejícími lidmi a dostaneš se do super komunity!

V případě postupu do regionálního kola to bude sedm soutěžních úkolů, které vrcholí prezentací v regionálním finále, spojení s mentorem a dva seznamováky. Podrobný program najdeš ve spodní části této stránky.

Soutěž je určena pro všechny středoškoláky ve věku od 16 do 21 let.

S nápadem ti bude pomáhat tvůj vlastní mentor. Kdo to je? Mentor je profesionál z oboru, který ti předá své zkušenosti a pomůže ti rozvinout tvůj nápad.

Mentoring program i uspořádání soutěže s sebou nese spoustu nákladů, které z 80 % dokážeme pokrýt díky našim partnerům a sponzorům. Soutěžní poplatek nám pomůže být udržitelnými i v budoucnu a pokrýt náklady na zbývajících 20 %.

Naučíme tě pracovat s nápadem a vytvořit z něho podnikatelský záměr. Naučíme tě, jak omezit rizika neúspěchu při startování tvého podnikání a pokud absolvuješ, představíme tě inovačním centrům, které ti pomohou v dalším rozvoji tvého projektu a často i při získání financí.

Reálnou hodnotu nemá samotný nápad, ale až podnikatelský záměr, což je nápad, který je postavený na ověřeném problému, ověřeném prototypu, se životaschopným byznys modelem. Je to nápad, na kterém byla už odvedena systematická práce a už existuje i prototyp produktu či služby. Ručíme za to, že ani tvůj podnikatelský záměr ani projekt neukradneme.

Ať už je ti 16 nebo 18, není na co čekat. Čím dřív začneš, tím více času budeš mít pro práci na projektu a získávání zkušeností.

Co můžeš vyhrát?

Obchodní cesta do Chicaga

  • Výhra 10 000 Kč
  • Založení tvé vlastní obchodní společnosti
Všechny ceny

Co tě v soutěži čeká?

1

Po ukončení přihlašování se odborná porota vrhne na čtení přihlášek a vybere ty nejlepší. V prvním říjnovém týdnu ti do e-mailu přijde zpráva, jestli byl tvůj nápad vybrán a ty tak postoupíš do regionálního kola.

2

V druhém týdnu obdržíš zadání prvního úkolu – rešerše trhu. Cílem je zjistit co nejvíce informací o tvé konkurenci a ujasnit si svou pozici na trhu. Není se čeho bát. Dostaneš kompletní návod jak na to. A vše, co potřebuješ o konkurenci vědět, vygooglíš.

3

Pokud úspěšně odevzdáš první úkol, propojíme tě s mentorem. Mentor je člověk, který má spoustu zkušeností z byznysu. S každým úkolem se budeš moct na svého mentora obrátit, aby ti poradil, jakým směrem se vydat a co na tvém nápadu můžeš vylepšit. Seznam potvrzených mentorů najdeš tady.

4

V rámci třetího soutěžního týdne budeš ověřovat svůj nápad. Třeba za pomoci rozhovorů s lidmi, pro které svůj produkt či službu zamýšlíš.

5

Další tři úkoly se budou soustředit na tvorbu prototypu. Nemusí se jednat o finální produkt nebo kompletní službu. Stačí, abys lidem ukázal/a, co jim tvůj nápad přinese, a ověřil/a si, zda budou ochotni ti za produkt nebo službu zaplatit.

6

Aby vše fungovalo tak, jak má, je třeba si dát do kupy rozpočet a rozdělení finančních zdrojů. Kolik peněz budeš investovat do reklamy? Kolik tě bude stát výroba produktu? Kolik bude tvůj produkt stát? Kolik peněz na konci zbyde pro tebe?

7

Odborná porota bude posuzovat tvůj nápad a z celého regionu vybere ten nejlepší. Je proto třeba si připravit dobrou prezentaci svého nápadu, který představíš na regionálním finále. Regionálních finále je celkem 9 a ty budeš do jednoho z nich přiřazen.

8

Před regionálním finále dostaneš možnost se setkat během dvoudenní akce v Praze s ostatními účastníky z celé republiky. Seznámíš se s novými lidmi, vyměníš si s nimi zkušenosti a možná najdeš způsob, jak si ve svých projektech můžete vzájemně vypomoci. Během akce je pro všechny soutěžící přichystaná spousta přednášek, které ti pomůžou v práci na projektu, ale budou se ti také hodit dál do života.

9

V polovině prosince probíhají regionální finále. To je příležitost, kdy svůj projekt možná poprvé představíš většímu publiku. Na prezentaci budeš mít 5 minut a není důvod být nervózní. 🙂 Ze všech projektů porotci vyberou ten nejlepší, který postoupí do celorepublikového finále. Nápady umístěné na prvních třech místech získají ceny na základě toho, v jakém regionu soutěží.

10

Porota bude vybírat toho, kdo v létě poletí na 10 dní do Chicaga. Prezentovat svůj projekt přijede top 10 výherců z regionálních kola. Projekty se mezi sebou utkají o celkové vítězství 22. ledna 2021 v Praze.

Harmonogram

Začátek přihlašování do soutěže

1. 7. 2020
2. 10. 2020

Ukončení registrace do soutěže

Oznámení o postupu do regionálního kola

5. 10. 2020
6. 10. 2020

Začátek regionálního kola soutěže

Konec regionálního kola soutěže

4. 12. 2020
5. 12. 2020

První regionální finále

Poslední regionální finále

19. 1. 2021
29. 1. 2021

Republikové finále Soutěž & Podnikej 2020

Kde bude tvé finále

Republikové finále

HubHub Palác ARA, Perlová 5, 110 00 Staré město
29. 1. 2021

Partneři

Brno

Brno

Partneři

Pevnost poznání

(Areál Korunní pevnůstky) 17. listopadu 7 779 00 Olomouc

Partneři

MSIC

MSIC – budova Viva, Technologická 372/2 708 00 Ostrava-Pustkovec

Partneři

P-PINK

„Dům techniky Pardubice spol. s.r.o. nám. Republiky 2686 530 02 Pardubice“

Partneři

Paralelní polis

Dělnická 475, 170 00 Praha 7-Holešovice

Partneři

Opero

Salvátorská 931, 110 00 Staré Město

Partneři

ICUK

Inovační centrum Ústeckého kraje, z.s. Velká Hradební 2800 400 01 Ústí nad Labem

Partneři

Jihočeská hospodářská komora

Husova 9, 370 01 České Budějovice

Partneři

Obrázek