Jak se nechat polapit múzou jménem kreativita
Kreativita patří mezi nejdůležitější ctnosti podnikatele. Představuje zásadní faktor jak při vymýšlení nápadů, tak při řešení problémů. Každý z nás však někdy pocítil, že mu tato klíčová schopnost schází – buď mu nebyla dána do vínku, nebo uvízl v neprorazitelném bloku.
V případě, že se s tímto nedostatkem ztotožňujete, jste se stali obětí mystifikace. Ačkoli se to nezdá, při správném tréninku se dá kreativita rozvíjet a dokonce i naučit.
Proces
Již v prvním díle série jsme si pověděli o základech kreativní práce – rozptýlení, odpočinku, zápisníku atd. Než se však vrhneme na techniky, prostudujme si proces tvořivého myšlení trochu hlouběji.
Podle psychologa Grahama Wallase se dá rozdělit na čtyři části.
- Preparation (příprava): Sbírejte informace, vzdělávejte se v daném problému, zkoumejte různé úhly pohledu, pochopte potřeby uživatelů.
- Incubation (inkubace): Jakmile se dostanete do bodu vyčerpání, kdy už i samotné myšlenky bolí, přejděte do fáze inkubace. Dopřejte si zasloužené rozptýlení. Nechte své nápady uzrát jako sladké ovoce. Ať už to bude u mytí nádobí či na procházce se psem, dejte své hlavě volno a nechte ji bloumat. Ona si na nápady – i ty šílené – přijde sama.
- Illumination („aha“ moment): Už můžete křičet heuréka! Přichází chvíle, kdy jste došli k řešení. Nemusí se však jednat o dar zhůry. Když zamrznete na mrtvém bodě, lze se k němu i dopracovat. Například i díky níže rozepsaným metodám.
- Verification (kontrola): Analyzujte, budujte a hlavně nezapomeňte otestovat, zda se vaše dokonalá idea setká v realitě s úspěchem.
Během všech fází si nezapomeňte zapisovat!
Myšlenková mapa
Vyznejte se ve své mysli. Nakreslete si vlastní mapu k pokladu.
Doprostřed papíru si napište nebo namalujte problém, jenž chcete řešit, a nechte svou hlavu volně plout. Princip spočívá v grafickém uspořádání myšlenek. Od hlavního tématu tak vytvoříte několik zcela odlišných větví, které nadále rozvíjíte a zkoumáte. Nové klíčové pojmy se poté mohou stát centrem další mapy.
Různými cestami na sebe navazujte nápady – dojde takzvaně k řetězci asociací, a to současně na několika sférách. Využíváte tak multilaterálnost lidského mozku a nemusíte přemýšlet lineárně.
Nezastavujte se však pouze u slovních hesel. Doplňujte svou mapu o barvy, šipky, obrázky a cokoli, po čem vaše frustrovaná duše touží. Zjistěte, jak váš mozek funguje, které formy a pomůcky vám vyhovují, a na nich stavte.
Looping
Říká se: co na srdci, to na jazyku. U této metody bude potřeba: co na mysli, to na papíře.
Vymezte si chvíli, kdy si ujasníte a představíte situaci, které se chcete věnovat. Poté popadněte tužku a vše, co se vám prožene hlavou, bez úprav přetransformujte na papír. Nezapomeňte, že se jedná o automatické psaní a nejde o to se snažit. Ruka se ale nesmí zastavit – pište, malujte, kroužkujte. V případě, že byste měli tendenci přestat, obkreslujte již zaznamenané.
Takto ideálně pracujte třikrát po dobu 10 minut a s půlhodinovou přestávkou.
Kreativní abeceda
Asociační, bolestivá, cestovní, dramatická… technika.
Pod centrální téma si vypište do sloupečku všechna písmena v abecedě. Na každé z nich vymyslíte slovo, větu či obrázek, jež vás napadne a souvisí s danou problematikou.
Jedná se o ideální metodu na rozproudění tvořivosti.
Spánek
I spánek se dá využít ke kreativitě. Věděl to dokonce umělec Salvador Dalí a vynálezce Thomas Edison.
Dostali svou mysl na pokraj bdělosti a spánku. Zdřímli si v křesle se svazkem klíčů či v Edisonově případě s kuličkovým ložiskem – ve chvíli, kdy usnuli, předmět upustili a rachot je probudil. Dokázali si díky tomu vybavit nevědomé obrazy, jež viděli v předcházejícím hypnagogickém stavu.
Ať už vás zaujaly tyto doporučení od Grahama Wallase a Radky Loja nebo stejně jako Dalí či Edison si vyberete jiné nekonvenční metody, doufáme, že se již nikdy nebudete bát tvořit!
Stále však nekončíme. Ve třetím a závěrečném díle série Kreativitě se meze nekladou vám ukážeme, jak analyzovat problémy a přicházet na řešení díky týmovému duchu. Stay tuned and creative!
„Kreativita je nakažlivá, předejte ji dál.“
– Albert Einstein