Ve světě, kde je téma HIV, syfilisu apod. stále ještě tak trochu tabu, se dva mladí středoškoláci rozhodli zakročit. Se svým projektem Skild František Miroslav Škola a Lukáš Valas upozorňují na závažný problém pohlavních nemocí, které se lehce šíří hlavně v méně vyspělých oblastech, a chtějí zajistit pomoc v podobě prezervativů. “Kondomy, které pomáhají – to je hlavní myšlenka celého projektu. Za každý prodaný kondom posíláme jeden další do Afriky,“ popisuje Lukáš Valas.

Situace kolem pohlavních nemocí se ve světě v poslední době zlepšuje, stále na ně ale umírá velké množství lidí. Dle statistik v roce 2018 v důsledku AIDS zemřelo 770 tisíc osob. Jde zejména o obyvatele méně vyspělých oblastí, jako jsou některé státy Afriky. O prevenci před pohlavními chorobami zde není dostatečné povědomí a základní ochranné pomůcky jsou zde nedostatkovým zbožím. Studenti se tak rozhodli spojit příjemné s užitečným a přišli s nápadem na strategii 1+1. To znamená, že za každý zakoupený kondom poputuje jeden do Afriky. “Rádi bychom se do budoucna spojili s organizací Lékaři bez hranic, díky kterým by se prezervativy dostaly tam, kde jsou potřeba,” vysvětluje František.

 

Jak se kluci dostali do Soutěž & Podnikej a jak na svůj nápad přišli? Je to trochu detektivka, tak jsme se zeptali přímo jich.

 

Psalo se 2. září čas 9:13, když za mnou přišla spolužačka, jestli náhodou neznám Soutěž & Podnikej.

Místo: Před Gymnáziem Frýdlant nad Ostravicí nám. T. G. Masaryka 1260

O soutěži jsem už něco slyšel, a protože jsme se na téma podnikání už dříve bavili s Lukášem, hned jsme mu zavolali a u popelnic před gymnáziem jsme začali náš první týmový brainstorming.

Protože jsem zrovna přečetl knížku Faktomluva od Hanse Roslinga, rozhodli jsme se rozvinout myšlenku pomáhání v Africe a od zubních kartáčků jsme se přes tampóny dostali až ke kondomům.

– František Miroslav Škola

Psalo se 2. září čas 9:15 a 31 sekund (zrovna jsem hodil očkem po hodinkách)

Místo: U nás za pekárnou ve Frýdlantě

Velice dobře si to pamatuju: V tu chvíli jsem se pomalu a těžce vzpamatovával ze začínajícího školního roku, když mi z ničeho nic zazvonil telefon. 

Frantův příkaz zněl jasně: ,,Zahoď to a urychleně se dostav k boudě s tříděným odpadem před naším gymplem!” Navzdory tomuto podezřelému požadavku jsem tedy vše “zahodil” a šel. 

Po mém pohotovém příchodu mi bylo sděleno, o co tu vlastně jde a  osobně se mi v danou chvíli docela ulevilo, jelikož jsem tam nešel zbytečně. Po 10 minutách intenzivního oprašování našeho vedení jsme se dostali k prodeji kondomů. Tady? V EU?  Ne, vůbec…kde jinde než v Botswaně. 

– Lukáš Valas

 

Díky tomuto příběhu bude moct brzy každý z nás pomoct v boji proti pohlavním nemocem. I drobnost, jako je koupě kondomu, může někomu zachránit život. Díky projektu SKILD navíc víte přesně, kam váš příspěvek poputuje. 

 

 

Přijďte se podívat na přehlídku těch nejlepších středoškolských startupů z celé ČR. Republikové finále již 24. ledna 2020!

Pozvánka na republikové finále

Ostravské regionální finále:

Zásilkovna má novou konkurenci. Porotu zaujaly i kondomy v Africe a bylinný sirup