Dne 25.1.2018 proběhlo republikové finále Soutěž a Podnikej. Finále se zúčastnilo 6 týmů a soutěžících z celé České republiky i ze Slovenska. Vítězkou se stala Lucie Částková, která vytvořila deskovou hrou Olá, což je první hra svého druhu jak pro vidomé tak i pro lidi se zrakovým postižením, jejíž prostřednictvím tak mohou vznikat mosty mezi dvěma tak rozdílnými světy.

Soutěž a Podnikej dává možnost začít studentům ze středních škol plánovat nebo už rozjet své vlastní podnikaní. Soutěžící, kteří se rozhodnou svůj projekt v soutěži představit, získají mentora, který jim pomáhá rozvíjet projekt a připravit se na prezentaci před porotou. Během soutěže tak začínající podnikatelé získávají nové zkušenosti, znalosti a příležitost začít pracovat sami na svých nápadech.

,,Do druhého ročníku se nám podařilo získat soutěžící ze všech krajů České republiky a poprvé byla soutěž mezinárodní díky spojení se Slovenskem, odkud za námi na finále přijeli soutěžící až z Košic,’’ uvádí spoluzakladatel soutěže Martin Vítek ,,Projekty byly stejně jako minulý rok opět zajímavé a velký boj byl mezi prvními dvěma místy,’’ doplnil Vítek. Finále tohoto ročníku proběhlo v Praze a v porotě zasedli mimo jiné například Simona Kijonková z firmy Zásilkovna, Juraj Atlas z Liftago, Ladislav Malůšek z KPMG Česká republika, Jan Veselý z Aliance pro mladé a Marian Fury z kreativní agentury Zaraguza.

Porotci republikového finále Soutěž a Podnikej během prezentací

Porotci republikového finále Soutěž a Podnikej během prezentací.

Vykřikněte “OLÁ” a nahlédněte do nového světa

Vítězkou se stala Lucie Částková, která vyvinula společenskou hru s názvem OLÁ. Lucie díky nevidomé spolužačce přišla na nápad postavit svůj produkt na pomoci jí a zbývajícím 10 000 Čechů, kteří trpí těžkým zrakovým postižením. Nejdříve zjistila, že pro zrakově postižené naštěstí již existuje celá řada skvělých pomůcek, nakonec však díru na trhu přece jen našla. Podle Lucie se pro nevidomé vyrábí málo společenských her a neexistuje u nás žádná, kterou by si mohli zahrát dohromady se svým vidomým okolím. Rozhodla se tedy propojit tyto dva tolik rozdílné světy pomocí zábavy.

Vítězná desková hra pro nejen zrakově postižené Olá

Vítězná desková hra pro nejen zrakově postižené Olá

Při své prezentaci ve finálovém kole v úvodu vyzvala porotce, aby si šli hrát a poté sebejistě vysvětlila princip hry OLÁ i svou obchodní strategii. Přínos hry má hned dvě roviny, vidomým má podle Lucie pomoct vcítit se do nevidomého a na chvíli si zkusit jaké je přijít o zrak. Nevidomý si může zahrát společenskou hru, při které je s ostatními na stejné vlně, během hraní není totiž nikdo v nevýhodě. Jako partnery pro svůj produkt získala Lucie Neviditelnou výstavu a TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové.

Porota kladně ohodnotila, že Lucie začala podnikat sama již před touto soutěží a nečekala až se jí dostane finanční podpory, nebo dostatečného vzdělání. Dále ocenila také to, že Lucie prezentovala svůj projekt sama, k čemuž je potřeba značná dávka odvahy. Pro výhru byl ale rozhodující sociální přesah projektu, který také porotci uvedli jako důvod vítězství nad projektem, který skončil na místě druhém.

Výhrou v této soutěži je pro Lucii obchodní cesta do Chicaga, startupový balíček v hodnotě 120 000 Kč a semináře na obchodní témata. Všechny výhry by jí měly pomoct dále rozvíjet její schopnosti i projekt.

Vítězem jsou všichni soutěžící

Avšak finále druhého ročníku nebylo jen o vítězce Lucii Částkové, ale o všech zúčastněných soutěžících v rámci druhého ročníku Soutěž a Podnikej, kteří vzali kuráž do hrsti, nebáli se ukázat svůj nápad světu a pracovat na něm.

Ve finále se s Lucii utkalo dalších pět vítězů regionálních finále, které proběhli v Ústí nad Labem, Zlínu, Praze, Olomouci, Brně a ještě jednou v Praze. I tito finalisté předvedli skvělé prezentace a mají před sebou výjimečnou budoucnost.

Finalisté druhého ročníku Soutěž a Podnikej

Finalisté druhého ročníku Soutěž a Podnikej

Na druhé příčce se umístil plzeňský tým Butono ve složení Tadeáš Kapic a Markéta Zrostlíková, kteří uvádějí na trh novou lifestylovou módní značku. Na třetím místě skončil Kryštof Lehečka z Mladé Boleslavi se svým startupem Florkrys, který velmi usnadní život všem amatérským sportovním trenérům, protože jim do jejich práce vloží jednoduchý, ale efektivní systém.

Na děleném čtvrtém místě se pak umístili Rostislav Gajzler s typicky zlínským projektem LeatherCase, což jsou kožené obaly na knihy, projekt EDU hračky z Bratislavy ve složení Filip Glatz a Albert Vrzgula, který učí malé děti pomoci speciálních hraček o svém okolí a své historii a GZ-Studio ve složení Filip Kušmírek, Jan Palacký a Ray Baseley se svým video produkčním studiem.

Vítězka Lucie Částková poslouchá závěrečné hodnocení poroty

Vítězka Lucie Částková poslouchá závěrečné hodnocení poroty.

Lucie Částková následuje svůj vzor

Lucie uvedla, že by v budoucnosti chtěla představit další prototyp hry, která by byla určena například pro menší děti. Ráda by distribuci rozšířila i na Slovensko. Při závěrečném hodnocení jeden z porotců uvedl, že věří dokonce ve světový potenciál hry, můžeme proto doufat, že časem by to mohlo být i dál, než k našim slovenským sousedům. Luciiným vzorem je Tomáš Baťa, mimo jiné obdivuje, že dokázal proslavit svou značku po celém světě, nezbývá tedy než, přát stejný úspěch i jí. Lucie také zmínila, že by chtěla povzbudit studenty, aby se nebáli začít s podnikáním hned, jak budou mít dobrý nápad a na nic nečekali, stejně by se dalo shrnout i hlavní poselství celé soutěže, jejíž letošní ročník je nyní u konce.