Ne nadarmo je obchodní cesta do Chicaga na webu Soutěž a Podnikej uvedena v kolonce „Ceny“ hned první, mnohé soutěžící totiž příslib této odměny při jejich celoročním snažení po celou dobu doprovázel. Soudě dle výsledků letošního finále však absolutní vítězství v soutěži jediná touha po zájezdu do USA zaručit nedokáže.

Své o tom ví i Lucie Částková, výherkyně letošního ročníku Soutěž a Podnikej. Lucie se do aktivity totiž zapojila především s cílem co nejdál posunout svou deskovou hru OLÁ, která hráčům umožňuje vcítit se do světa nevidomých. Se svým produktem u poroty uspěla, a proto začátkem července mohla vyrazit na cestu do slavné americké metropole.

Po zdlouhavém leteckém dobrodružství, které se poněkud neplánovaně protáhlo, byl pro dívku z Chocně nápis na O‘Hare Airport hlásající „Vítejte v Chicagu“ tou největší možnou odměnou.

Lucii ani po dlouhém letu neopustil entusiasmus

„Buď jako Steve Jobs“

Během celého zájezdu se výherkyně Soutěž a Podnikej věnovala primárně rozvíjení svého brandu OLÁ. Lucie se za čtrnáct dní stihla zúčastnit mimo jiné i četných setkání s předními představiteli chicagské podnikatelské scény.

Setkala se například s paní Katie Sowa, vedoucí organizace Future Founders, která si klade za cíl podporovat mladé podnikatele. Z této schůzky si Lucie odnesla dle vlastních slov nejdůležitější radu z celého zájezdu, a to sice, že má vždy být jako Steve Jobs. Dále přes hodinu mluvila se známým angel investorem a expertem na rozvoj společností Glennem Gottfriedem, se kterým rozebírala ekonomickou stránku svého podniku a diskutovala o možných cestách budoucího vývoje OLÁ.

Lucie se účastnila i schůzek se zástupci organizací zabývajících se problémy nevidomých lidí, mimo jiné i s Lions Club International a Access Living. Na všech schůzkách udělala dobrý dojem a dokázala brand OLÁ prodat v Americe stejně dobře jako v ČR porotcům Soutěž a Podnikej.

Během své cesty si Lucie úspěšně prošla mnohými obchodními setkáními

 

Mladá podnikatelka si například doteď pamatuje na poznámku lektorky z organizace Lighthouse. Ta při schůzce radostně prohlásila, že si díky OLÁ může se svými nevidomými svěřenci konečně zahrát hru, ve které jsou všichni ve stejné pozici. Není divu, že první zakázka OLÁ ze zámoří pochází právě z centra Lighthouse.

Olá nepřestávalo bořit bariéry ani v Chicagu

Kultura ve Windy City

Označit tento zájezd pouze za obchodní cestu by bylo zavádějící. Svého času v Chicagu využila tvůrkyně OLÁ mimo jiné i k důkladnému obeznámení se s chicagskou kulturou i se vší její kurióznosti.

Jakožto zkušený hráč softballu nemohla Lucie zmeškat návštěvu zápasu místních White Sox. Chicagští hráči i přes podporu tisíců fanoušků však zápas proti Cardinals prohráli. I přes to, že mladá podnikatelka ze stadiónu odcházela s totálně vyřvanými hlasivkami, ji bohužel hráči nejspíše neslyšeli. Jinak si Lucie bídný výkon White Sox vysvětlit nedokáže.

Lucie si svou návštěvu stadiónu White Sox velice užila

Zájezd do Chicaga byl pro Lucii mimo jiné i gastronomickým zážitkem. Stihla zde ochutnat ikonickou deep dish pizzu z Giordano‘s, kde tento pokrm byl kdysi připraven vůbec poprvé. Dále navštívila festival Taste of Chicago, kde byla dle vlastních slov mile překvapena hojností chilli papriček v nabízených pokrmech.

Z celé palety zážitků z Chicaga ze všech nejvíce vyčnívala oslava narozenin, které Lucie strávila se svojí hostující rodinou. Slavit se začalo již den před narozeninami na chicagské Block Party. Zde si Lucie užila jak vystoupení vycházejících hvězd chicagské hudební scény, tak i celkovou atmosféru akce včetně jídla, pití a dobré společnosti.

Následující den byla Lucie hned po probuzení přivítána dortem, poté následoval bowling a sledování fotbalového zápasu Rusko – Chorvatsko v chorvatském kulturním centru v Chicagu. Kulminací oslav byla nepochybně večerní návštěva luxusní restaurace Mid American Club nacházející se na osmdesátém podlaží budovy AON Center, ze kterého se nabízí skvělý výhled na siluety chicagských mrakodrapů.

Večeře v Mid American Clubu byla nezapomenutelným zážitkem, z oken AON Centeru je v pozadí vidět mrakodrap John Hancock Center

Fáze amerikanizace

Lucii chvíli trvalo, než si na svižné tempo Chicaga zvykla. Koneckonců, šéfka OLÁ sama přiznává, že se Chicago její rodné Chocni podobá jen hojným množstvím parků a zeleně. S každým dnem se však ve velkém městě začínala cítit více jako doma. Našla si zde věrné přátele, začala se ve městě dobře orientovat a přes počáteční obavy byla v Chicagu schopná dokonale se dorozumět anglicky.

Během svého pobytu Lucie stačila lépe pochopit americkou mentalitu, která je podle ní založena hlavně na principech otevřenosti a přátelskosti. Kulturní rozdíly jenom podněcovaly její zvědavost o americkém stylu života. Retrospektivně například Lucie dodává, že by ráda začala chodit do amerického kostela.

Z Chicaga se Lucie vrátila sebevědomější, zkušenější a i úspěšnější. Koneckonců, ne každý se může v náctiletém věku pochlubit tím, že má firmu operující na mezinárodní úrovni. Program Soutěž a Podnikej dal Lucii příležitost získat nové zkušenosti, zážitky a přátele a ona jí plně využila.

Z Chicaga si Lucie veze nejen zkušenosti potřebné k budoucímu vývoji Olá, ale i spoustu vzpomínek

Autor: Iskander Shangareev