Dne 13.12 proběhlo druhé regionální finále Soutěž a Podnikej. Finále se zúčastnilo 7 týmů a soutěžících ze Středočeského a Plzeňského kraje. Na prvním místě se umístili Tadeáš Kapic a Markéta Zrostlíková s projektem Butono. Oba jsou studenti Gymnázia Luďka Pika v Plzni. Středočeské finále se uskutečnilo v Prague StartUp Marketu v pražských Holešovicích. Za poskytnutí prostoru děkujeme podnikatelskému inkubátoru Prague Startup Centre.

Co je Soutěž a Podnikej?

Soutěž a Podnikej je soutěž, která dává možnost začít studentům ze středních škol plánovat nebo už rozjet své vlastní podnikaní. Student se přihlásí se svým nápadem na webových stránkách soutěže, a poté v osmi týdnech dolaďuje svůj nápad s přiděleným mentorem soutěže.

Do druhého ročníku se ve středočeském regiónu přihlásilo 22 soutěžících či týmů, z toho 13 z nich dostalo příležitost pracovat s mentorem a 7 týmů práci na svém projektu dokončilo. Zúčastnili se tak regionálního finále, kde formou prezentace představili porotě svůj podnikatelský projekt.

O vítězi rozhodovala porota, která je vždy složena ze zkušených podnikatelů. Ve středočeském regionálním finále tomu nebylo jinak. V porotě seděli Lukáš Krčil z DigitalBrain, Hana Stiborová z Fuse a Pavel Tupec z PROGRAMM s.r.o.

Porotci v prvním pražském regionálním finále

Porotci v prvním pražském regionálním finále

Průběh regionálního finále bych hodnotila velice kladně. Překvapila mne úroveň prezentací všech soutěžících, i když byly mezi jednotlivými přednesy rozdíly, bylo vidět, že se všichni studenti pečlivě připravovali a mají skutečně zájem začít podnikat. Nejvíce mne oslovil vítězný projekt Butono Clothes. Líbila se mi promyšlenost celého konceptu a věřím, že s energií, kterou do projektu autoři vkládají, si brzy budeme moci zakoupit jejich designové oblečení v obchodech. I ostatní prezentace byly velice zajímavé a bylo poučné sledovat, jak mladí lidé přemýšlí nad řešením problémů ze svého okolí. Projekty jako Smart Mirrors, Love in Lock či sportovní školka mají rozhodně velký potenciál a doufám, že v jejich realizaci budou soutěžící pokračovat,“ říká porotkyně Hana Stiborová

Celostátní kolo, kde se setkají vítězové jednotlivých regionálních kol, proběhne 25. 1. 2018 v Praze. Z druhého regionální kola je to tedy projekt Butono.

Nová knoflíková móda – Butono

Všechny prezentované projekty byly kvalitně zpracované a soutěžící dostali zpětnou vazbu od porotců. Vítězem druhého regionálního kola se stali Tadeáš Kapic a Markéta Zrostlíková a jejich projekt Butono. Jedná se o módní značku, která doladí trička, svetry a mikiny knoflíky a vytvoří kolem sebe alternativní komunitu mladých lidí s možností vytvářet vlastní knoflíkové designy. „I když k veřejnosti oba mluvíme často, prezentovat před porotou pro nás byla premiéra. Pocit z toho máme skvělý. Do celorepublikového finále se chceme v mluvě před porotou zlepšit. Takže máme v plánu trénovat,“ shrnul za tým Butono své pocity z regionálního finále Tadeáš Kapic.

Vítězný tým Butono při své prezentaci

Vítězný tým Butono při své prezentaci

Další soutěžní projekty ve druhém regionálním kole

Na druhém místě se umístil Daniel Klusáček, který představil MS Sportovka. Jedná se o soukromou školku, která se specializuje na všeobecnou sportovní přípravu již od předškolního věku prostřednictvím správné výživy i pravidelného a smysluplného pohybu.

Třetí příčku obsadil Max Bláha s prezentací Love Locks. Projekt se zaměřuje na problém zpečetění lásky prostřednictvím oblíbených zámků, které zatěžují konstrukce mostů, na kterých visí a zaneprázdňují tak městská zastupitelstva. Love Locks nabízí alternativu v podobě svého výrobku.

Absolventi Soutěž a Podnikej z prvního pražského finále

Absolventi Soutěž a Podnikej z prvního pražského finále

Dále své projekty prezentovali David Chromý a Miroslav Vurm s projektem SmartMirror, Martina Šafránková a David Dvorský s projektem Mentoring středoškoláků, Martin Báša s projektem Smart contracts a Ondřej Holubovský s projektem Travel World.

Velmi se mi líbí, jak jsou mladí lidé inovativní. Celá soutěž je neuvěřitelná zábava s energií všude kolem. A tak by to mělo být. Podnikání je a může být zábavné, když milujete to, co děláte a posloucháte zpětnou vazbu, jak být efektivnější,“ uzavírá středočeské regionální finále jeden z mentorů Soutěž a Podnikej David Kovalský.