V dnešní době je život bez počítačů téměř nepředstavitelný, a to především kvůli multifunkčnosti těchto strojů. Vztah člověka s informačními technologiemi však není exkluzivně symbiotický a se vzestupem sociálních sítí se dnes čím dál relevantnějším problémem stává kyberšikana. I přes to, že počet obětí kyberšikany roste, společnost této problematice nevěnuje přílišnou pozornost. Právě to chtějí dvě dívky z Olomoucka, Alena Harbichová a Markéta Režnarová, s pomocí své deskové hry Proklikej se navždy změnit.

Na trhu dle Aleny a Markéty chybí metodická pomůcka, která by mládeži efektivně představila problematiku kyberšikany

Opomíjený problém

Alena a Markéta se o kyberšikanu a její následky poprvé začaly zajímat v době, kdy pracovaly na školním projektu zabývajícím se právním aspektem obtěžování na internetu. Během svého výzkumu se duo přesvědčilo, že kyberšikana pro společnost představuje velkou hrozbu, která je širokou veřejností do jisté míry přehlížená.

Při zkoumání problematiky kyberšikany dívkám neuniklo, že většina materiálů zabývajících se obtěžováním na internetu má formu brožurek nebo prezentací; ty samy o sobě nejsou příliš záživné a nemůžou tak u dětí (častých obětí kyberšikany) vyvolat přílišný zájem.

Mladé podnikatelky si proto uvědomily, že na trhu chybí metodická pomůcka, jejíž užívání by mladé lidi bavilo a zároveň by jim přineslo i relevantní informace o kyberšikaně. Právě takovou pomůcku se rozhodly vymyslet. Po dlouhém plánování nakonec zůstaly u konceptu deskové hry, díky níž se můžou hráči pomocí čtyř druhů kartiček dozvědět více o kyberšikaně jako takové. Hra, jež dostala název Proklikej se, je již nyní na trhu a první hráči ji hodnotí velice kladně.

Hra Proklikej se bude brzy v prodeji na stránkách projektu

Budoucnost Proklikej se

Práce nad projektem Proklikej se probíhala pod záštitou středoškolského programu Soutěž a Podnikej. Do toho se dívky rozhodly přihlásit ve snaze přiučit se jak od svých vrstevníků, tak i od zkušenějších podnikatelů, kteří v programu figurují jako mentoři. Se svou deskovou hrou se podnikatelky nedávno dostaly až do finále tohoto programu, kde soutěží mimo jiné i o obchodní cestu do Chicaga.

Při práci na Proklikej se Alenu a Markétu prý nejvíce motivuje vědomí toho, že jejich projekt je pro společnost užitečný. V budoucnu by dívky pro svůj produkt chtěly zaručit podporu ministerstev a přemýšlí i o spolupráci s antivirovými firmami, které také bojují za bezpečnost na internetu.

Autor: Iskander Shangareev