V předchozím článku o inkubátorech jsme vám představili, jak inkubátory fungují a co všechno zde může vzniknout. Nyní vám představíme města, kde tyto podnikatelské inkubátory najdete. Zaměřujeme se tady na krajské či městské inkubátory a v některých z nich budou probíhat regionální finále Soutěž a Podnikej.

Nově otevřené Moravskoslezské inovační centrum v Ostravě

MSIC vzniklo 1. července 2017. Pro širokou veřejnost bylo centrum symbolicky otevřeno v pátek třináctého října. Inovační centrum navazuje na činnost dřívějšího Vědecko – technologického parku Ostrava, který byl založen v roce 1997. Ředitelem MSIC je Pavel Csank, který chce firmám nabídnout přesně to, co potřebují. Tedy silný tým odborníku, který je schopen flexibilně reagovat na konkrétní požadavky firem, ať už se jedná o start-upy, nebo malé a střední firmy se silnými růstovými a inovačními ambicemi. I přes to, že MSIC existuje teprve tři měsíce, povedlo se centru pomoci již 18 firmám z regionu. Mimo výše uvedených služeb poskytuje centrum také prostory k pronájmu a moderní technologie.

Nově otevřené inovační centrum v Ostravě

Jihomoravské inovační centrum v Brně

Nejstarší podnikatelský inkubátor najdete v Brně. Ten otevřel již v roce 2003  a je pověřen koordinací a podporou podnikatelů v Jihomoravském kraji i mimo něj. Už o pár let později, v roce 2011, se o JIC psalo dokonce v New York TimesTéhož roku se inkubátor umístil v mezinárodní soutěži The Best Incubator Award na třetím místě. Předstihla jej pouze Austrálie a Nový Zéland. Dnes má centrum tři budovy, další dvě dceřiné firmy a téměř 50 zaměstnanců. Čtyři slova, která Jihomoravské centrum ve zkratce vystihují, jsou inovace, podpora, propojení a budování. Pomohli už mnoha projektům, jedním z nejznámějších je kiwi.com nebo Phonexia.

Jihomoravské inovační centrum funguje od roku 2003

Inovační centrum Ústeckého kraje

ICUK funguje od podzimu 2015 a společně jej založily: Ústecký kraj, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje. Inspirací jim byla dobrá praxe z jiných regionů, jako třeba výše zmíněný JIC. Centrum není výzkumnou organizací, ale zaměřuje se na vytváření příležitostí pro spolupráci a podporu výzkumně – vývojových a inovačních aktivit. Inkubátor najdete na adrese Klíšská 910/28 přímo v Ústí nad Labem a můžete si vybrat z poskytovaných služeb, jako jsou mentoring, poradenské služby, akcelerační a inkubační programy.

Inovační centrum Ústeckého kraje

Inkubátor Zlín TIC- Technologické inovační centrum

Ve Zlíně se nachází Inovační centrum, které vzniklo o dva roky později, než brněnský JIC. Inovační centrum, které dává důraz na high – tech technologie, bylo založeno v roce 2005 jako společný podnik Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínského kraje. Od svého založení se zaměřují na vylepšení a vytvoření podmínek pro vznik a rozvoj inovačních služeb a nových oborů. Cílem je konkurenceschopnost místních firem a zároveň vytvořit kvalifikovaná pracovní místa. Pokud potřebujete služby jako je mentoring, koučing, konzultace k přípravě a aktualizaci podnikatelského plánu, informační služby, propagaci nebo hledání investora, je TIC tím správným místem.

interiér Zlínského inovačního centra

Inkubátor v srdci Prahy – Prague Startup centre

Na závěr “čerstvý” nováček, který otevřel  v březnu 2016. Projekt pražského inkubátoru je podporovaný městem Praha a agenturou CzechInvest. Prague Startup centre najdete v paláci Adria kousek od Václavského náměstí.  Inkubátor se může pyšnit partnery jako CzechTrade, Microsoft, UP 21 a mnoha dalšími. Zaměřují se na začínající inovativní podnikatele, které se snaží propojovat s vhodnými investory a nastartovat tak jejich mezinárodní růst. Minulý rok zde probíhalo první celorepublikové finále Soutěž a Podnikej.

Prague Startup centre