18.12 proběhlo čtvrté regionální finále Soutěž a Podnikej. Olomouckého finále, které se uskutečnilo v prostředí coworkingového centra Vault 42, se zúčastnilo šest týmů a soutěžících z Olomouckého, Pardubického i Moravskoslezského kraje. Na prvním místě se umístila studentka obchodní akademie v Chocni Lucie Částková s projektem deskové hry pro nevidomé Olá.

Co je Soutěž a Podnikej?

Soutěž a Podnikej je určena pro středoškolské studenty a dává jim možnost si vyzkoušet reálný rozjezd vlastního nápadu a vlastního podnikání. Student se přihlásí se svým nápadem na webových stránkách soutěže, a poté v osmi týdnech dolaďuje svůj nápad s přiděleným mentorem soutěže.

Do druhého ročníku se v olomouckém regionu přihlásilo 16 soutěžících či týmů, z toho 9 z nich dostalo příležitost pracovat s mentorem a 6 týmů práci na svém projektu dokončilo. Zúčastnili se tak regionálního finále, kde formou prezentace představili porotě svůj podnikatelský projekt.

O vítězi rozhodovala porota, která je vždy složena ze zkušených podnikatelů. V olomouckém regionálním finále tomu nebylo jinak. V porotě zasedli Lukáš Oramus z Moravskoslezského Inovačního Centra, Jakub Kohoutek z Epofis IT a Radek Holík reprezentující coworkingové centrum Vault 42.

Porotci regionálního finále v Olomouci

Porotci regionálního finále v Olomouci

Jakub Kohoutek se zúčastnil zatím obou ročníku Soutěž a Podnikej, avšak v rozličných rolích, jak sám dodává: „Minulý rok jsem měl možnost účastnit se soutěže jako mentor a také být na závěrečném setkání v Praze. Oproti loňskému roku vidím velký posun v kvalitě projektů a úrovně samotných soutěžících. Dnes v regionálním finále v Olomouci mě mile potěšil zejména vítězný projekt Lucie s deskovou hrou pro nevidomé Olá. Jeho sociální dopad a přidaná hodnota pro celou společnost a také ekonomický plán jsou na vysoké úrovni.

Boříme bariéry prostřednictvím deskové hry Olá

Regionální finále v metropoli Hané vyhrála studentka čtvrtého ročníku Obchodní Akademie v Chocni Lucie Částková, která prezentovala svůj projekt první deskové hry pro nevidomé s názvem Olá. Jak sama Lucie uvedla: „Z prezentace mám parádní pocit. Nejdříve jsem se bála, ale jakmile jsem začala prezentovat bylo to super! Máte prostor sdělit ostatním o svém produktu či službě a oni Vás poslouchají, to je krásný.

Vítězka Lucie Částková během své prezentace

Vítězka Lucie Částková během své prezentace

Nyní se Lucie začíná připravovat na republikové finále, kde chce svoji prezentaci doladit „ Doladím nějaké věci v prezentaci, ujasním si záležitosti, na které mě porota upozornila a hlavně se budu snažit abych na finále sdělila vše, co potřebuji k mému produktu říci,“ uvedla vítězka regionálního finále Olomouc.

Republikové finále Soutěž a Podnikej se uskuteční v Prague Startup Market v pražských Holešovicích 25.1.2018.

Slaměná brčka, unikátní kavárna i systém pro novodobé mecenáše

Druhé místo obsadila studentka Hotelové školy Vincenze Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník Eva Drtilová s projektem, který řeší zamoření naší planety plasty a hlavně plastovými slámkami. Projekt Evy přináší alternativu v podobě brček ze slamy. I když Eva obsadila v regionálním finále Olomouc druhé místo, své působení hodnotí velice kladně: “První místo získala Lucka Částková a má můj obdiv, její nápad nese velkou přidanou hodnotu. Jsem velmi ráda, ze jsme po každé prezentaci dostali zpětnou vazbu, typy, pár otázek a konstruktivní kritiku od profesionálů a posunuli se zase o krok dál. Mě osobně Soutěž a Podnikej motivovala a otevřela mi oči.“

Třetí příčku získal tým Hora poznání ve složení Vladimir Horák a Martin Svoboda ze Slovanského Gymnázia v Olomouci. Pánové Horák se Svobodou vytvořili hru, která spojuje prvky mobilního prostředí s tradičním prostředím deskové hry a slouží k propojeni rodičů se svými dětmi a nabídnutí jednoduché společné aktivity, které se mohou aktivně zúčastnit obě skupiny.

Absolventi regionálního finále v Olomouci

Absolventi regionálního finále v Olomouci

Dále své projekty prezentovali Alexandr a Gabriel Pisani z Gymnázium Vítkov, Alena Harbichová a Zuzana Brabcová ze Střední školy logistiky a chemie v Olomouci a Anna Veselá ze Slovanského Gymnázia Olomouc.

Porotce Jakub Kohoutek na závěr dodává: „Zaznamenal jsem jeden velký trend u mladých podnikatelů. Jejich projekty nejsou jen snahou vydělat peníze, ale zamýšlí se nad skutečnými potřebami lidstva. Například projekt se slámovými brčky od Evy je toho důkazem. Celkově projektu Soutěž a podnikej moc fandím a přeju mu, aby byl stále lepším podhoubím pro začínající podnikatele.“