Proč se do Soutěž a Podnikej přihlásit

Soutěž a Podnikej je tříměsíční program pro středoškoláky, který vrcholí oceněním nejlepších projektů. Jsme tu proto, abychom mladým lidem, jako jsi ty, ukázali, jak pracovat na svém nápadu, pomohli dát nápadům správný směr a dodali jim odvahu svoje nápady realizovat.

Možná tě zajímá, co se stane, až vyplníš formulář a přihlásíš se do 4. ročníku Soutěž a Podnikej. Čekají tě 3 měsíce kreativního přemýšlení nad nápadem, reálného testování na trhu a plánování byznysu. Nebudeš na to sám/sama, ale náš tým mentorů – odborníků z praxe, ti bude celé 3 měsíce pomáhat. A v neposlední řadě pak svůj nápad budeš prezentovat před odbornou porotou. Vyhrát můžeš hmotné ceny, ale hlavně dostaneš zkušenosti, které tě ve škole nenaučí.

A jak celý program probíhá?

1. Potvrdíme ti, zda jsi byl/a přijat/a

Po ukončení přihlašování, se odborná porota vrhne na čtení přihlášek a vybere ty nejlepší. V prvním říjnovém týdnu ti do e-mailu přijde zpráva, jestli byl tvůj nápad vybrán a ty tak postoupíš do regionálního kola.

2. Zjistíš vše o trhu

V druhém týdnu obdržíš zadání prvního úkolu – rešerše trhu. Cílem je zjistit co nejvíce informací o tvé konkurenci a ujasnit si svou pozici na trhu. Není se čeho bát. Dostaneš kompletní návod jak na to. A vše, co potřebuješ o konkurenci vědět, vygooglíš.

3. Seznámíš se s mentorem

Pokud úspěšně odevzdáš první úkol, propojíme tě s mentorem. Mentor je člověk, který má spoustu zkušeností z byznysu. S každým úkolem se budeš moct na svého mentora obrátit, aby ti poradil, jakým směrem se vydat a co na tvém nápadu můžeš vylepšit. Seznam potvrzených mentorů najdeš tady.

4. Zjistíš, jestli nápad dává smysl

V rámci třetího soutěžního týdne budeš ověřovat svůj nápad. Třeba za pomoci rozhovorů s lidmi, pro kterou svůj produkt či službu zamýšlíš.

5. Svůj nápad otestuješ

Další tři úkoly se budou soustředit na tvorbu prototypu. Nemusí se jednat o finální produkt nebo kompletní službu. Stačí, aby jsi lidem ukázal/a, co jim tvůj nápad přinese, a ověřil/a si, zda budou ochotni ti za produkt nebo službu zaplatit. 

6. Spočítáš si, kolik tě co bude stát

Aby vše fungovalo tak, jak má, je třeba si dát do kupy rozpočet a rozdělení finančních zdrojů. Kolik peněz budeš investovat do reklamy? Kolik tě bude stát výroba produktu? Kolik bude tvůj produkt stát? Kolik peněz na konci zbyde pro tebe?

7. Naučíš se prezentovat

Odborná porota bude posuzovat tvůj nápad a z celého regionu vybere ten nejlepší. Je proto třeba si připravit dobrou prezentaci svého nápadu, který představíš na regionálním finále. Regionálních finálí je celkem 7 a ty budeš do jednoho z nich přiřazen.

8. Inspiruješ se dalšími šikovnými lidmi

Před regionálním finále dostaneš možnost se setkat během dvoudenní akce v Praze s ostatními účastníky z celé republiky. Seznámíš se s novými lidmi, vyměníš si s nimi zkušenosti a možná najdeš způsob, jak si ve svých projektech můžete vzájemně  vypomoci. Během akce je pro všechny soutěžící přichystaná spousta přednášek, které ti pomůžou v práci na projektu, ale budou se ti také hodit dál do života.

9. Představíš svůj projekt před porotou

V polovině prosince probíhají regionální finále. To je příležitost, kdy svůj projekt možná poprvé představíš většímu publiku. Na prezentaci budeš mít 5 minut a není důvod být nervózní. 🙂 Ze všech projektů porotci vyberou ten nejlepší, který postoupí do celorepublikového finále. Nápady umístěné na prvních třech místech získají ceny na základě toho, v jakém regionu soutěží.

10. Velké finále

Porota bude vybírat toho, kdo v létě poletí na 10 dní do Chicaga. Prezentovat svůj projekt přijede top 7 výherců z regionálního kola. Projekty se mezi sebou utkají o celkové vítězství 24. ledna 2020 v Praze. 

Tak teď už stačí přijít s vlastním nápadem, který s přihláškou pošleš do 2.10.2019!

>> Přihláška

Jaké jsou příběhy soutěžících z předchozích tří ročníků? Mrkni na blog