V podnikatelských inkubátorech se rozvíjí nové projekty. Začínající podnikatelé a společnosti mají možnost zde odstartovat svůj projekt. Podnikatelské inkubátory jsou buď soukromé anebo instituce zřízená městem nebo krajem. Často fungují jako přidružené pracoviště univerzit a vysokých škol. Pomáhá nově začínajícím společnostem, podnikatelům, startupům v době, kdy pomoc nejvíce potřebují – a to na začátku. Jejich smyslem je tedy podporovat životaschopné projekty na dobu určitou, většinou jsou to tři roky.

Služby, které inkubátory nabízí

Inkubátor pomáhá tím, že poskytuje prostory pro podnikání, ať už se jedná o kancelář nebo laboratoř. Zároveň také pomáhají s technickými a administrativními službami jako je úklid, internet, nábytek a mnoho dalšího. Tyto prostory a služby poskytuje inkubátor za zvýhodněných podmínek (levnější nájem a jiné výhody).

Cílem je, aby se klient inkubátoru mohl plně soustředit na své podnikání a nestaral se o věci okolo. Zároveň je klientovi podána pomocná ruka i co se týče poradenství. Inkubátor poskytuje služby jako jsou například různá školení, poradenství ohledně účetnictví, právní ochrana, mentoring, pozvánky na networkingové události, představení potencionálním obchodním partnerům a mnoho dalších výhod.

Dalším smyslem inkubátorů je vytvářet pracovní místa a podporu celkového podnikatelského prostředí v lokálních komunitách.  Asi největší výhodou na podnikatelských inkubátorech je přítomnost v podnikavém a kreativním prostředí. Jste ve stejné budově s dalšími mladými podnikateli, novými startupovými společnosti a hlavně s lidmi, kteří jsou stejně mentálně orientovaní na podnikání.

Inkubátory v České republice

Podnikatelské inkubátory najdeme ve velkých městech jako je Praha, Brno a Ostrava. Tato města jsou centry technologického a podnikatelského rozvoje v České republice. Avšak podnikatelské inkubátory existují a vznikají i v dalších krajských městech jako jsou Zlín, České Budějovice, Ústí nad Labem a Olomouc.

Některá regionální kola Soutěž a Podnikej se budou odehrávat právě v těchto inkubátorech a coworkingových zařízeních. Výherci soutěže do některých z nich obdrží členství a další užitečné ceny od těchto center. O tom se však více dozvíte v příštím článku