Základem moderního vzdělání je interakce mezi učitelem a žákem. Zatímco však studenti téměř na každý svůj výstup dostávají zpětnou vazbu, profesorům často nezbývá nic jiného, než kvalitu své práce odvozovat z výsledků testů svých studentů.

Dle šestnáctiletého Ondřeje Gonzora je dnešní situace v tomto ohledu neadekvátní. Právě nedostatek komunikace vnímá tento mladík jako jeden z důvodů, proč jeho spolužáci probíranou látku z přednesů učitelů nechápou. Tento inovátor z Prahy si dle vlastních slov uvědomil, že nedostatek zpětné vazby bezpodmínečně vede k regresi. Proto se rozhodl vytvořit mobilní aplikaci, která má učitelům pomoct uvědomit si, v čem se mohou zlepšit.

Dle Ondřeje nemají učitelé od svých žáků dostatek zpětné vazby. To chce nyní změnit.

Velké sny

Již ve svých dvanácti letech Ondřej věděl, že chce jednou být podnikatelem a se svým kamarádem Tomášem Vrbovským plánoval v budoucnu vytvořit vlastní vývojářské studio. Od té doby uplynuly čtyři roky a po práci na několika menších projektech je Ondřej své vizi mnohem blíž než kdy předtím.

Práce na platformě, která má učitelům poskytnout zpětnou vazbu od studentů, jsou nyní v plném proudu a Ondřej pevně věří, že bude jeho aplikace Pochopím.to v blízké budoucnosti dostupná všem, kdo ji bude chtít využívat.

Kolektiv programátorů tvořících Pochopím.to tvoří nejen Ondřej a jeho dávný kamarád Tomáš, který se stará o user interface celé aplikace, ale i Jan Kaifer, který má za úkol zajistit, aby platforma fungovala bezchybně na všech podporovaných zařízeních.

Aplikace má ve své podstatě být velice jednoduchá. Pro to, aby učitel od svých žáků mohl získat komentáře, stačí mu spustit hlasování o otázkách, které předtím sám vytvoří. Studenti mu poté pod anonymním kódem posílají zpětnou vazbu; celý proces dle Ondřeje nemá trvat déle než dvě minuty.

Prototyp aplikace Pochopím.to se již nyní testuje na několika českých školách, Ondřej se svým týmem však v budoucnu chystá i expanzi do zahraničí.

S Ondřejovou aplikací bude komunikace mezi učiteli a žáky mnohem snazší

Jasně stanovené cíle

Se svou aplikací se Ondřej rozhodl přihlásit se do středoškolského programu Soutěž a Podnikej. Dle vlastních slov se chtěl v rámci projektu potkat s dalšími mladými inovátory a získat důležité poznatky od zkušených podnikatelů, kteří se programu účastní v roli mentorů. Právě svého mentora Jakuba by chtěl Ondřej vyzdvihnout za to, že jeho týmu byl vždy ochoten pomoct a poradit.

Tříčlenný kolektiv dle Ondřeje nikdy neměl problém s motivací. Mladý podnikatel si to odůvodňuje tím, že pokud má člověk před sebou jasně stanovené cíle, nikdy jej práce na svém projektu neomrzí. Trio inovátorů při své cestě programem Soutěž a Podnikej dle Ondřeje čelilo určitým problémům, ty však byly po společných poradách pokaždé úspěšně vyřešeny. Nyní čelí Ondřej a jeho přátele nové výzvě v podobě účasti v celorepublikovém finále Soutěž a Podnikej.

Autor: Iskander Shangareev