Má to v rodině. Jeho dědeček byl podnikatel, jeho otec stále podniká a nyní chce i mladý Daniel Pastrňák se svým projektem prorazit na trhu. První kroky má tento devatenáctiletý student již za sebou. Úspěšně identifikoval problém, který jej osobně tíží.  Následně spolu se svým kamarádem Jakubem Velkoborským navrhl řešení v podobě aplikace, se kterou v budoucnu neplánuje nic menšího než totální reformaci restauračního průmyslu.

Click & Eat: tak jednoduché to je!

V dnešní době, kdy je přenos jakýchkoliv dat či informací záležitostí vteřin, Daniela vždy udivovala neochota restaurací podřídit se digitalizačním tendencím a jejich neschopnost opustit zastaralé praktiky, které zákazníky stojí drahocenný čas.

Čekání na příchod číšníka považuji za přežitek,“ říká Daniel a doplňuje, že budoucnost gastronomie dle něj definitivně spočívá v urychlené a digitalizované formě objednávání a placení. Právě to chce jednou prostřednictvím své aplikace Click & Eat všem milovníkům dobrého jídla nabídnout.

Návštěvy restaurací by podle Daniela mohly být mnohem časově úspornější

Danielovým cílem je udělat z návštěv restaurací co možná nejefektivnější proces. Aby si uživatel aplikace mohl objednat, stačilo by mu do svého smartphonu zadat kód umístěný na stole, u kterého sedí; přes aplikaci by pak pochopitelně probíhaly i konečné platby.

Jako zkušený podnikatel si Daniel již od začátku definoval, v jakých restauracích může svůj nápad potenciálně aplikovat. Sám připouští, že aplikaci by nejspíše nepoužívali návštěvníci luxusních podniků, v nichž je špičková obsluha součástí celkového gastronomického zážitku. Za cílovou skupinu tento mladý podnikatel pak považuje především restaurace fungující na principu franšízy.

Podnikání není práce, ale životní styl

Své podnikatelské začátky Daniel prožil pod záštitou středoškolského programu Soutěž a Podnikej, do kterého se přihlásil se svým kamarádem a nyní i business partnerem Jakubem Velkoborským. Účast v soutěži vnímala dvojice především jako příležitost nabrat zkušenosti potřebné k řízení opravdové firmy.

I když Daniel dle vlastních slov vnímá určitou skepsi jako neodmyslitelnou část každého podobného projektu, každý úspěch, který s Click & Eat zatím zaznamenal, mu prý sloužil jako zdroj motivace, díky níž na projektu pracuje doposud. Daniel přesto na rovinu říká, že na trhu dle něj zatím nepanují podmínky, které by jeho firmě mohly zaručit okamžitý růst. Pevně si však stojí za tím, že se s Click & Eat jednou zapříčiní o revoluci. Stačí prý pouze vyčkat chvíle, kdy samotný trh bude připraven k celkové restrukturalizaci.

Do budoucna chystá Daniel i další projekty

V týmu má podnikatelská dvojice pevně rozdělené role: zatímco Daniel vymýšlí, jak přesně by aplikace měla v budoucnu vypadat a fungovat, Jakub tyto myšlenky realizuje a dotahuje do konce.

Svou budoucnost si Daniel pevně spojuje s podnikáním; rád by šel ve šlépějích svého otce a dědečka. Již teď ví, že po ukončení středoškolského studia chce studovat mezinárodní obchod a marketing v dánské Kodani.Tam také plánuje pokračovat ve vývoji Click & Eat a začít práci i na několika dalších projektech, které již má do jisté míry rozvržené, a o kterých však, jako každý zběhlý podnikatel, nechce zatím nic víc prozradit.

Autor: Iskander Shangareev