Jmenuji se Martina Šafránková, jsem studentkou Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce a absolventkou 2. ročníku Soutěž a Podnikej. Baví mě všechny aktivity, kde můžu vyjádřit svou kreativitu. Ráda peču, a to hlavně buchty s tvarohem a nejraději se pohybuji mezi lidmi, kteří mě inspirují.

Jak to všechno začalo?

Chodím na gymmázium a jednoho dne přišla paní učitelka na seminář Ekonomika podniku s letáčky Soutěž a Podnikej. Moje první myšlenka byla, že jsem přeci nikdy netoužila po tom sama podnikat, tak to nebude nic pro mě. Vypadá to ještě ke všemu tak nedosažitelně, na to nemám.

Během dvou týdnů se mi to rozleželo v hlavě, a navíc za mnou přišel spolužák, který mi navrhl, že se do soutěže přihlásíme společně. Jenže zbývaly dva dny do konce registrací.

Sepsali jsme na papír nápady, se kterými bychom se mohli přihlásit podle toho, co nám v našem okolí chybí. Poté, co jsme vybrali nápad s pro nás nejviditelnějším potenciálem, sedla jsem, vzala tužku a papír, sepsala krátký popis a motivační dopis. Můj začátek byl asi úplně jiný než ostatních v soutěži.

Po pár dnech mi přišel mail od Martina Vítka s předmětem „Děkujeme za tvoji odvahu“.

Řekla jsem si : ” To tedy nemáte zač” a čekala, co přijde dál. V tu chvíli jsem již byla na palubě soutěže.

Soutěžní speciál odlétá

Bylo před námi 7 úkolů.

Sami jsme si to s mým parťákem dělali adrenalinovější, když jsme vypracování posílali zpravidla pár hodin před deadlinem.

Nejpodstatnější byl pro mě druhý úkol, který náš tým spojil s mentorem. Byl k nám přiřazen Martina Buchar, ředitel Nadačního Fondu Dar Zraku, se kterým nás čekala osobní schůzka a byl mi oporou i při regionálním finále v Praze.

Martina Šafránková s mentorem Martinem Bucharem

Martina Šafránková s mentorem Martinem Bucharem a spoluzakladatelem Soutěž a Podnikej Martinem Vítkem.

Regionální finále se konalo 13. 12. 2017 v pražských Holešovicích v Prague Startup Market. Nervozita opadla, když mě přijel podpořit mentor a heslo „hlavně si to užít“ mě provázelo celým dnem.

Účast ve finále byla pro mě skvělý pocit a příležitost ukázat ostatním, co jsme za 2 měsíce vytvořili, jak jsme se posunuli a naši vizi.

Martina Šafránková během své prezentace v regionálním finále.

Martina Šafránková během své prezentace v regionálním finále.

V regionálním finále po odprezentování našeho projektu pro mě soutěž jako taková skončila.

Co mi to celé dalo? Stálo to za to?

Určitě mě soutěž přiměla dělat věci, do kterých bych se jinak neodvážila jít.

Potvrdila mi, že mým snem není podnikat. Zároveň mě utvrdila, že v budoucnosti bych se chtěla věnovat oboru marketingu.

Absolvování soutěže mi umožnilo i účast na bloku workshopů a přednášek konaném v Metropolitní univerzitě v Praze.

Soutěž a Podnikej mi přineslo do života nové přátele z regionálního finále, nové kontakty na zajímavé lidi, které by mě předtím nenapadlo oslovit. Soutěž a všechny aktivity kolem ní mě vyvedly z mojí komfortní zóny a přinesly další spolupráce.

Nechceš nikdy podnikat?

Takže, ještě stále si myslíš, osobo, že chceš jednou dělat ve velkéfirmě, vydělávat si své jisté peníze, nemít papírování jako ti podnikatelé, a být za vodou? A proto si vyhodil letáček Soutěž a Podnikej do koše?

Nebo si myslíš, že na to nemáš? Že svoje nápady radši necháš ještě v šuplíku? Konkurence je přeci veliká a tvůj nápad nemá šanci uspět?

Neboj se jednou udělat ve svém volném čase něco pro svoji budoucnost. Mně už absolvování soutěže pomohlo několikrát a ne, opravdu jsem nevyhrála, ale zkusila jsem to a stálo to za to!

Autorka: Martina Šafránková