22.12 proběhlo poslední regionální finále Soutěž a Podnikej. Pražského finále, které se uskutečnilo v Prague Startup Centre se zúčastnilo osm týmů z Prahy, Karviné, Plzně a Mariánských Lázní. Na prvním místě se umístil student VOŠ a SPŠ Dušní Kryštof Lehečka s projektem aplikace pro sportovní trenéry Florkrys.

Co je Soutěž a Podnikej?

Soutěž a Podnikej je určena pro středoškolské studenty a dává jim možnost si vyzkoušet reálný rozjezd vlastního nápadu a vlastního podnikání. Student se přihlásí se svým nápadem na webových stránkách soutěže a poté v osmi týdnech dolaďuje svůj nápad s přiděleným mentorem soutěže.

Do druhého ročníku se v olomouckém regionu přihlásilo 16 soutěžících či týmů, z toho 9 z nich dostalo příležitost pracovat s mentorem a 6 týmů práci na svém projektu dokončilo. Zúčastnili se tak regionálního finále, kde formou prezentace představili porotě svůj podnikatelský projekt.

O vítězi rozhodovala porota, která je vždy složena ze zkušených podnikatelů. Ve druhém pražském regionálním finále tomu nebylo jinak. V porotě zasedli Petr Kašák z IT společnosti SparkTech, Kristýna Kučerová reprezentovala Prague Startup Centre a Radek Šmakal zasedl do poroty za firmu NClabs s.r.o.

Porotci při regionálním finále v Prague Startup Centre

Porotci při regionálním finále v Prague Startup Centre

Porotkyně Kristýna Kučerová shrnula celkovou kvalitu prezentací jednotlivých studentům: „Obdivuji odvahu všech studentů, klobouk dolů. Někteří prezentovali jak skuteční profesionálové. Všechny nápady se mi líbily, nicméně je potřeba na nich více zapracovat, zejména na jejich finanční stránce.

Nový systém organizace týmů pro trenéry sportovních celků 

Regionální finále v Praze vyhrál student VOŠ a SPŠ Dušní Kryštof Lehečka, který prezentoval svůj projekt aplikace pro trenéry týmových sportů Florkrys. Jak sám Kryštof ke své účasti ve finále uvedl: „Prezentuji rád, ale pouze věci, které mi sedí a kterým rozumím. Na tak velké akci, jako je projekt Soutěž a Podnikej jsem nikdy předtím neprezentoval. Nervózní jsem určitě byl, ale bral jsem to jako zkušenost, a že se mi podařilo postoupit do republikového finále, byla jen třešnička na dortu.“

Vítěz regionálního finále Kryštof Lehečka při své prezentaci

Vítěz regionálního finále Kryštof Lehečka při své prezentaci

Nyní se Krystof začíná připravovat na republikové finále, kde chce svoji prezentaci doladit, „Prezentaci ještě chci trošku předělat a vymazlit si ji, také se více zaměřím na finanční aspekt aplikace,“ uvedl vítěz druhého regionálního finále v Praze.

Republikové finále Soutěž a Podnikej se uskuteční v Prague Startup Market v pražských Holešovicích 25.1.2018.

Agregátor restauračních aplikací a osvětová kniha o nanočásticích

Druhé místo obsadili studenti Ondřej Šimůnek a Jonatan Šercl z Gymnázia Jana Nerudy s knihou Průvodce světem nanočástic, který se snaží prostřednictvím své publikace zavést do seminářů chemie a fyziky výuku o nanočásticích jakožto o novém vědním fenoménu.

Třetí příčku získal Oliver Laryea z Gymnázia Novy Porg se svou aplikaci, která funguje jako agregátor služeb jako je Yelp, Uber Eats, Dáme Jídlo a podobně, což znamená, že vám poskytne komplexní informace o každé položce na menu restaurací, které jednu ze zmíněných i dalších služeb využívá ke své propagaci.

Absolventi Soutěž a Podnikej z druhého regionálního finále v Praze

Absolventi Soutěž a Podnikej z druhého regionálního finále v Praze

Dále své projekty prezentovali Noemi Podrazilova z SOU gastronomie U krbu, Jan Kurník a Natálie Nowaková z Gymnázia Karviná, David Mráz a Jakub Mathauser z SPŠE Plzeň, Denisa Doffková z Gymnázia Mariánské Lázně a Michal Zelinka z SSŠ DANAÉ.