Inspirací jí byl otec: Lucie Tichá o svém projektu

Se svým otcem, který byl 10 let na vozíku, měli společnou zábavu – hory a lyžování. Společně byli na horách mnohokrát, a tak Lucie na vlastní kůži pocítila, jak je pro vozíčkáře složité zorganizovat pobyt na horách a co obnáší se o ně postarat na samotném místě. Lucie se tedy rozhodla, že svým projektem nabídne hendikepovaným kompletní servis od odjezdu z domova, až po permanentku do lyžařského areálu. Jediné, co člověk v její péči musí udělat, je užít si se svou rodinou pořádnou lyžovačku, pohodu u šálku horkého čaje a krásnou přírodu. Lucie získala díky účasti v soutěži s tímto projektem  mnoho nezaplatitelných zkušeností a vyhrála srdce porotců, kteří se jí rozhodli udělit Cenu poroty. V tomto rozhovoru jsme si s Lucií společně popovídali o tom, kam se od účasti v Soutěž a Podnikej posunula dál.

 

Ahoj, kdo je Lucie Tichá?

Ahoj, jsem studentka 2. ročníku EDUCA – střední odborná škola, s. r. o., oboru zahraniční obchod a logistika. Věnuji se především škole, posilování a svým přátelům a rodině. Po škole bych se naplno chtěla věnovat projektu a pokračovat ve studiu na vysoké škole.

 

Na jakou vysokou školu míříš?

Ještě nemám vybranou vysokou školu, ale rozhodně bych chtěla pokračovat v oboru ekonomika a podnikání.

 

Když sis vyzkoušela, co takové podnikání obnáší, chtěla by ses jím živit i v budoucnu?

Určitě bych se podnikáním chtěla živit. V podnikatelské rodině jsem vyrůstala a chtěla bych v podnikatelské sféře i pokračovat. V budoucnosti bych chtěla založit vlastní firmu.

 

Jak tě napadlo přijít s konceptem specializovaných zájezdů pro handicapované?

Můj taťka byl 10 let na invalidním vozíku a jezdila jsem s ním na různé zájezdy. Když jsem měla vymyslet téma, na které budu projekt tvořit, toto byla jasná volba.

 

Jak by takové zájezdy vlastně vypadaly v praxi?

Zákazníci by si vybrali zájezd na webových stránkách, a následně bychom se domluvili na schůzce telefonicky či e-mailem. Kdo by chtěl, tak bychom mu zajistili odvoz z domova až do lyžařského areálu. Vozíčkáři by měli buď vlastní doprovod, nebo by byl přidělen doprovod specializovaný. Cena by se pohybovala mezi 5 000–10 000 Kč, samozřejmě by záleželo na délce a místě pobytu. Od klasických zájezdů se tento liší v mnoha věcech. Například vozíčkáři jezdí na monoski místo klasických lyží, místo hůlek mají specializované hůlky s malými lyžemi na konci, mají zajištěnou dopravu z ubytování na sjezdovku a zpět a ve vybraných ski areálech jsou vlekaři školeni. Poskytujeme jim veškerou péči, kterou potřebují, a místa vybíráme speciálně na základě potřeb pro hendikepované.

 

Plánuješ svůj projekt rozjet v budoucnosti naplno?

V budoucnu určitě, ale až po ukončení střední školy.

 

Jaký je tvůj největší cíl?

Můj největší cíl je zrealizovat můj projekt a hlavně být šťastná sama se sebou.

 

Co ti tvá účast v Soutěž a Podnikej dala?

Dala mi hodně zkušeností, naučila mě prezentovat před větším množství lidí, hodně kontaktů a skvělých kamarádů, se kterými jsem v kontaktu doteď.

 

Myslíš si, že s podnikáním může začít kdokoliv, nebo se pro to člověk musí narodit?

Pro podnikání musí mít člověk mysl, a hlavně hodně trpělivosti. Samozřejmě že může podnikat každý, ale záleží na tom, kdo u toho vydrží. Potomci podnikatelů mají podle mě vrozenou povahu podnikatele.

 

Děkuji za tvůj čas. Co bys nakonec vzkázala potencionálním soutěžícím?

Vzkázala bych, aby nic nevzdávali předčasně, měli trpělivost se všemi úkoly a hlavně odhodlání dotáhnout projekt až do konce. Soutěž a Podnikej byla nejlepší soutěž, které jsem se kdy účastnila, a jsem ráda, že jsem měla takovou příležitost.