Klára Urbanová. Finalistka prvního ročníku Soutěž a Podnikej, která se umístila na druhém místě. Do soutěže se přihlásila se svými vlastnoručně vyráběnými vlasovými doplňky HADEMADE. Dnes si s ní popovídáme o tom, s jakým očekáváním šla do soutěže, proč věřila svému projektu a čemu se dnes věnuje.

Ve Zlínském regionu vyhrála Klára Urbanová se svými vlastnoručně tvořenými čelenkami „HADE MADE“. „Cílem je vytvořit čelenku pro zákazníka, aby vystihla jeho osobnost. Nezáleží na věku, pohlaví, orientaci, rase ani náboženském vyznání – čelenky HADE MADE jsou pro Tebe. Buď svůj.“ představila svůj nápad Klára v roce 2016.

 

 

Ahoj Klárko, jsou to již tři roky, co ses účastnila Soutěž a Podnikej. Pamatuješ si, co bylo tvým hlavním impulzem k přihlášení se do soutěže?

Ahoj, ahoj. To už jsou tři roky? To letí! Impulz byl určitě Martin (jeden ze zakladatelů Soutěž a Podnikej) oslovil mě s tím, že si všimnul, že jsem začala tvořit nějaké doplňky a nabídnul mi, jestli bych se nechtěla zúčastnit. Ve snu mě ale nenapadlo, že mi by tenhle projekt mohl změnit život a dostat se tam, kde teď jsem.

 

Do soutěže ses přihlásila s projektem Hade Made. Můžeš nám ho blíže představit?

HADE MADE jako projekt byl myšlen jako značka osobních šperků (do dnešního dne jsem nevytyčila pevné produkty, začala jsem s čelenkami, potom jsem zkoušela náušnice, malování chokerů, náramky, náhrdelníky, teď se pro změnu věnuji pinetkám a velmi drobným šperkům).

 

V čem jsou tvé šperky unikátní?

Rozhodla jsem se tvořit šperky na míru od velikosti, přes motiv a celkový vzhled šperku. To všechno záleží na zákazníkovi a já jsem prostředník k tomu, abych jim onen šperk pomohla zrealizovat. Nápad souvisí s mottem, kterým se nestále řídím: BUĎ SVŮJ – v hlubším smyslu šperky z dílny nepodporují diskriminaci (rasovou, náboženskou nebo sexuální orientaci atd.) a cílem je ukázat jedinečnost/originalitu každého člověka bez ohledu na věk.

 

 

Co bylo tvým hnacím motorem během soutěže?

Pro mě osobně to bylo úplně nové a zároveň i jiné teritorium, nicméně ta myšlenka a možnost zdokonalit projekt, byl tak trošku strach z nové věci a rozhodně zvědavost, která byla mým hnacím motorem.

 

Co myslíš, že stálo za tvým krásným umístěním?

Asi jsem měla jednu výhodu od ostatních soutěžících, protože už jsem měla vytvořené šperky a mohla jsem prezentovat reálné produkty. Rozhodně jsem ale ráda, že jsem se umístila na 2. místě – po soutěži to pro mě byl v podstatě nový start bez jakékoliv pomoci, stálo to hodně usílí, času, ale teď zpětně vím, že to všechno takhle mělo dopadnout a neměnila bych to.

 

 

Věděla jsi od začátku, že se svému projektu chceš věnovat i nadále, ať soutěž dopadne jakkoliv?

Ano, HADE MADE totiž nevyzniklo jako projekt čistě pro soutěž, existoval už těsně předtím a já jsem si byla jistá jednou věcí, dokud mě to nepřestane bavit a budu stále cítit, že mi to něco dává, tak určitě s tím nepřestanu. A mě to stále moc baví 🙂

 

 

 

Tvorbě šperků se věnuješ dodneška. Změnilo se něco od té doby?

Podstata projektu je stále stejná, změnil se materiál a nové motivy. Nechci usnout na vavřínech a neustále se snažím lepšit, měnit či tvořit. Před rokem jsem se rozhodla vytvořit si sama web, strávila jsem nad tím několik týdnů, tvořila jsem to hlavně po nocích, ale můžu říct, že jsem spokojená.

 

Na začátku stály čelenky. Dnes Klára tvoří náušnice, náramky, náhrdelníky, pinetky a velmi drobné šperky.

Momentálně studuješ na Karlově univerzitě. Jak se ti daří zvládat studium i podnikání?

Než jsem začala studovat na univerzitě, tak jsem si samozřejmě ne jednou položila otázku, jestli je to dobrý nápad, ale mám neustále nutkání něco vymýšlet a zkoušet tvořit, takže jsem si musela vzít do Prahy svůj HADE MADE kufřík, kde mám schovaný veškerý materiál a cestuji s ním a momentálně mám i teď s sebou ve Veroně na erasmu, protože studuji italskou filologii a katalánský jazyk. Naučila jsem se mít balanc mezi školou a podnikáním.

 

Co plánuješ po škole?

Studium minoritních jazyků do kterých jsem se absolutně zamilovala a moc ráda bych se tomu věnovala i nadále.

 

Kdy ses stihla naučit sedm jazyků, z nichž jeden je znakový?

Během střední školy jako samouk, ale zdaleka jsem ještě neskončila a je potřeba neustále na tom pracovat. Snažím se studium jazyků brát v celku – to znamená vědět něco i o zemi, kultuře, tradicích. Jednoznačně ale první jazyk, který jsem se vždy chtěla naučit, a zároveň mě fascinoval, byl znakový jazyk. Byl to trochu problém, protože v té době nebylo moc možností ve Zlíně se naučit českou znakovou řeč, a proto jsem se rozhodla zkusit ASL (American Sign Language) dostala jsem od rodičů skvělou knihu pro samouky, nejedná se pouze o pochopení jazyka, ale je k tomu i etika a trochu historie, jak to všechno bylo předtím.

 

Myslíš si, že s podnikáním může začít kdokoliv, nebo se pro to člověk musí narodit?

Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla podnikat. Nestojím za názorem, že se člověk pro to musí narodit, jenom by se člověk neměl bát a určitě by měl vyzkoušet nové věci.

  

Děkuji Kláro za rozhovor. Co bys nakonec ráda vzkázala dalším soutěžícím?

Vzkázala bych soutěžícím, že všem držím palce, protože už jenom to, že jste se rozhodli přihlásit se a udělat SÁM PRO SEBE něco navíc, to je obrovské plus. Mám moc ráda kreativní lidi!