15.12 proběhlo třetí regionální finále Soutěž a Podnikej. Finále se zúčastnilo sedm týmů z Jihomoravského kraje, ale i ze Slovenska. Na prvním místě se umístili Filip Glatz a Albert Vrzgula s projektem EDU hračky. Oba jsou studenti Leaf Academy v Bratislavě. Jihomoravské finále se uskutečnilo v Jihomoravském Inovačním Centru v Brně a poskytlo prezentace sedmi unikátních studentských podnikatelských záměru.

Co je Soutěž a Podnikej?

Soutěž a Podnikej je určena pro středoškolské studenty a dává jim možnost si vyzkoušet reálný rozjezd vlastního nápadu a vlastního podnikání. Student se přihlásí se svým nápadem na webových stránkách soutěže, a poté v osmi týdnech dolaďuje svůj nápad s přiděleným mentorem soutěže.

Do druhého ročníku se v jihomoravském regionu přihlásilo 11 soutěžících či týmů, z toho 8 z nich dostalo příležitost pracovat s mentorem a 7 týmů práci na svém projektu dokončilo. Zúčastnili se tak regionálního finále, kde formou prezentace představili porotě svůj podnikatelský projekt.

Porota regionálního finále v Brně

Porota regionálního finále v Brně

O vítězi rozhodovala porota, která je vždy složena ze zkušených podnikatelů. V brněnském regionálním finále tomu nebylo jinak. V porotě seděli Hana Šudáková z Jihomoravského Inovačního Centra, Jakub Tížek z Podnikni to! a Filip Kvapil reprezentující společnost Restartup.

Celostátní kolo, kde se setkají vítězové jednotlivých regionálních kol, proběhne 25. 1. 2018 v Praze. Ze třetího regionálního kola je to tedy projekt Edu hračky.  

Edukativní, designové a hravé hračky Edu

Prezentace soutěžících byly velmi dobře připravené a na některých prezentujících byla vidět i zdravá míra nervozity. Jak uvedl Filip Glatz, který prezentoval společně s Albertem Vrzgulou vítězný projekt Edu hračky „S prezentacemi před větším publikem už mám větší zkušenosti, avšak toto byl můj úplně první pitching, ale i tak jsem trému před prezentaci měl, a to dost velkou, ale postupně během prezentace opadla“. Edu hračky přináší na trh edukativní, designové hračky, které dítě neodhodí po krátké době do kouta. Jsou designované tak, aby nebyly pouze pěkné, ale i hravé.

Vítězové Filip Glatz a Albert Vrzgula při vyhlašování vítězů

Vítězové Filip Glatz a Albert Vrzgula při vyhlašování vítězů

Pánové Glatz a Vrzgula samotné hračky doplnili o edukativní obsah v podobě videí i knihy. Nyní se začínají připravovat na republikové finále, kde chtějí představit už dokončený výrobek. „Prezentaci budeme měnit minimálně, pouze ji doplníme o připomínky poroty a možná nové fotky, tak abychom přišli do Prahy připraveni  s finalizovaným produktem,“ uvedl Filip Glatz z vítězného týmu.

Republikové finále Soutěž a Podnikej se uskuteční v Prague Startup Market v pražských Holešovicích 25.1.2018.

Antikorupční krupice, pro každého jedna káva denně zdarma a kryptoměny

Druhé místo obsadil Adrian Drozdek, který představil program Abonio, díky jehož předplatnému byste mohli pít jednu kávu denně zdarma ve vybraných kavárnách ve vašem městě.

Třetí příčku získal tým W Statement ve složení Silvia Filová a Jakub Kokoska, který se snaží o nápravu celospolečenského problému korupce na Slovensku. To se pravidelně řadí mezi nejhůře vnímané země v tomto ohledu. Silvia a Jakub vtipným způsobem propojili tradiční slovenské jídlo krupice s problémem korupce a vytvořili virální kampaň, která upozorňuje na tento společenský problém.

Absolventi Soutěž a Podnikej v brněnském regionálním finále

Absolventi Soutěž a Podnikej v brněnském regionálním finále

Dále své projekty prezentovali Alžběta Bujdošová s aplikaci GIFTEE, Šimon Fouček představil konzultační společnost zaměřenou na kryptoměny Helpoint, Lucia Tutková a Michaela Nallerová s půjčovnou dětského vybavení Buggies a Veronika Špinarová, Vendula Šurnická a Petra Hajatková s enviromentálním projektem Wepek.

Velmi se mi líbí, jak jsou mladí lidé inovativní. Celá soutěž je neuvěřitelná zábava s energií všude kolem. A tak by to mělo být. Podnikání je a může být zábavné, když milujete to, co děláte a posloucháte zpětnou vazbu, jak být efektivnější,“ uzavírá brněnské regionální finále jeden z mentorů Soutěž a Podnikej David Kovalský.