Anna a její Chicago – byznys, jóga, baseball a nákupy

První místo v prvním ročníku Soutěž a Podnikej vybojovala v lednu Anna Suková s jejím projektem “Hračky s příběhem“. Jednou z odměn za její umístění byla také cesta do Chicaga, kam se Anna na konci června podívala. Co v Chicagu vyzkoušela, co viděla a jak porovnává svoji domovskou Prahu s Chicagem? To vše se dozvíte z jejího 10 denního příběhu.

Co když nemám pas? A nezapomněla jsem si letenku?

Anna z Česka odlétala 19. června. „Příprava na cestu byla hektická. Nevěděla jsem, co od Ameriky čekat a tak jsem ani moc netušila, co si vzít. Když nadešel den “D“ začala jsem dolaďovat detaily. Neustále jsem kontrolovala jestli mám pas a letenku,“ vzpomíná Anna na svůj odlet.

Anna Suková

Anna připravená k cestě na letiště

„Na letiště jsem jela taxíkem a nejkrásnější, co se mi mohlo stát bylo, když jsem si povídala s řidičem, tak mi řekl, že ví, o kterou soutěž se jedná a také, že četl o mém projektu. To mi udělalo opravdovou radost.“ Anna letěla přes Berlín do Chicaga, kde na ni na letišti čekal spoluzakladatel Soutěž a Podnikej Martin Vítek.

Anna Suková

Martin Vítek přivítal Annu v Chicagu

„Hned pro začátek jsme si dali první americký burger a vydali jsme se za rodinou, u které jsem bydlela.“ Anna bydlela u rodiny Jordan z Chicago Czech Center. „Ze začátku jsem se ostýchala mluvit, ale nakonec jsem se rychle rozmluvila a ještě ten den jsem šla s Kate (dcera) a hot yogu a večeři.“

Anna Suková

Anna s Kate na horké józe v centru Chicaga

Do Chicaga skokem po hlavě

„První den byl náročný, nachodili jsme asi 11 kilometrů po celém Chicagu. Celé město na mě působilo krásně, užívala jsem si každou minutu. Prošli jsme celou severní část, šli jsme i k jezeru a pro mě bylo vše jako v Jiříkově vidění. Nejvíce mě zaujala proslulá fazole a jezero.“

Anna Suková

Anna na pobřeží Michiganského jezera

Večer se zúčastnila Anna s Martinem prvního eventu – Startup Grind event, na kterém mluvil o svém životě a podnikání Mark Achler. „Byla to opravdu zajímavá zkušenost, sedět v jedné místnosti s miliardářem a poslouchat jeho příběh,“ dodává Anna k eventu. Mark Achler byl  v osmdesátých letech marketingovým ředitelem u Steva Jobse v Applu. Zároveň jeho firma v roce 1994 převedla počítačové hry z konzol na počítače. Takže díky jeho firmě můžeme hrát hry na počítači, což do té doby nebylo možné.

Anna Suková

Startup Grind s Markem Achlerem

Následovaly úspěšné i méně úspěšné projekty a nyní je partnerem v investiční společnosti zabývající se rizikovým kapitálem s názvem Math Ventures. Mark Achler povídal nejen o svém životním příběhu, ale i o detailech, které rozlišují firmy, do kterých se rozhodne investovat od těch, které ponechá k investici jiným.

Jedna konference za druhou

Po prvním dnu následovala smršť konferencí, kultury, nákupů a poznávání. Další konferencí, které se Anna zúčastnila byla Ahead konference, kde probíhaly prezentace startupů ve velkém divadle. Na konci se pomocí hlasování vybíral vítěz. Fungovalo to jako Soutěž a Podnikej pro dospělé. „Viděla jsem jak by se mělo správně prezentovat a jak to doopravdy vypadá, celá ta konference byla opravdu velkolepá,“ říká Anna o prezentacích.

Anna Suková

Startup pitch event v Harris Theater v Chicagu v rámci Ahead conference

Další podobnou akcí byl Chicago Techweek na kterou Anna získala vstupenku díky Chicagské organizaci Future Founders, která podporuje podnikání na středních školách v Chicagu a jeho okolí. Součástí Chicago Techweek byl i tzv. Growth summit. Growth summit je celodenní událost, která je určena pouze ředitelům a vlastníkům firem a napumpovaná panelovými diskuzemi a semináři na varianci byznysových témat. Zde mluvilo mnoho úspěšných podnikatelů z velkých firem hlavně o tom, jak získat zákazníka, jak s ním komunikovat a spolupracovat. „Bylo to opravdu velkolepé. Tolik lidí a nových informací,“ dodává Anna k události.

Anna Suková

Panelová diskuze na Chicago techweek

 

Anna Suková

Anna Suková na Chicago techweek

Nejen práce, ale i zábava

Večerní programy byly různé koncerty a jeden den navštívila Anna s Martinem letní kino v Millenium Parku. „Bylo to super, pomalu se stmívalo a my sledovali film Julie and Julia. Člověk by ani nevěřil kolik lidí se na nějaké promítání filmu sejde.“

Anna Suková

Letní kino v Millenium parku přibližně půl hodiny před začátkem filmu

„Největší zážitek pro mě byl, když mě rodina Jordan vzala na baseball. Hráli Chicago White sox a New York Yankees. Byla tam neuvěřitelná atmosféra a pro mě to byl obrovský zážitek.“

Anna Suková

Anna se vydala s rodinou Jordan na zápas MLB mezi Chicago White Sox a New York Yankees

Každodenním doprovodným programem byly nákupy ve velkých nákupních centrech, procházky po městě a večeře v nejvyšších patrech budov.

Prezentování Soutěž a Podnikej před Youth Diplomats

Jednou z největších výzev pro Annu byla prezentace sebe, své školy, projektu a Soutěž a Podnikej před Youth Diplomats. „Byla jsem nervózní stejně jako před maturitou. Vím, že angličtina není můj šálek kávy, Martin mi však velmi pomohl s přípravou a tak vše proběhlo lépe, než jsem čekala. Nejvtipnější bylo, když jsem jim na mapě ukazovala malý bod, kterým je ČR,“ vzpomíná Anna na prezentaci.

 

 

Anna Suková

Anna ukazuje na mapě, kde se nachází Česká republika

 

Anna Suková

Anna během prezentace představila i svoji střední školu

Dojmy z Chicaga

Chicago na Annu působilo jako betonová džungle. „Přišlo mi, že se v tomhle městě nikdy nezorientuji. Nakonec se mi to alespoň trochu povedlo. Je to opravdu krásné město, které stojí za to vidět, pro mě však postrádá historii a jiskru, kterou má pro mě Praha.“

„Celé to bylo neskutečný a obrovský zážitek na který jen tak nezapomenu. Ráda bych poděkovala Martinovi a celé Soutěž a Podnikej. Zároveň chci oslovit lidi, kteří mají nějaký nápad a věří v něj a jsou ochotni mu věnovat spoustu času a úsílí, tak ať neváhají a příští rok se do soutěže přihlásí. Můžete jen získat.“ – Anna Suková

Video z pobytu Anny v Chicagu

(Pokud nemůžete vidět video, klikněte zde a budete magicky přesunuti na YouTube kanál Soutěž a Podnikej, kde video také najdete.)