Třetí regionální finále Soutěž a Podnikej se uskutečnilo v pondělí 12. prosince v Jihomoravském inovačním centru (JIC). Tohoto středoškolského regionálního finále se zúčastnili soutěžící z daného regionu, kteří zde prezentovali porotě své podnikatelské nápady. Vyhrál projekt Smart lavice, který vytvořili studenti brněnského EKO gymnázia Pavel Mrázek a Kryštof Otto Fučík.

vitezova_Brno

 

Soutěž a Podnikej je soutěž, která dává možnost začít studentům ze středních škol plánovat nebo už rozjet své vlastní podnikaní. Student se s originálním nápadem přihlásí na webových stránkách soutěže, a poté v osmi týdnech svůj nápad dolaďuje s přiděleným mentorem soutěže.

„V této věkové skupině jsou studenti nesmírně kreativní a myslím si, že jejich nápady stojí minimálně za vyslechnutí či zvážení,“ dodává k soutěži učitelka z brněnského EKO gymnázia Sylvie Schmiedová.

Po osmi týdnech jsou tedy studenti připraveni prezentovat svůj projekt v regionálním kole před porotou. Vítězové z jednotlivých regionálních kol se setkají v celostátním kole, kde bude možnost vyhrát obchodní cestu do Chicaga či zajímavé semináře. Celostátní finále soutěže proběhne 20.1 2017 v Praze.

porotci_Soutez_a_Podnikej_Brno

O Vítězi rozhoduje porota, která je složena ze zkušených podnikatelů. V porotě za jihomoravský region seděli: Filip Kvapil z Restartupu, který se věnuje manažerským konzultacím o koučovaní a výkonnosti, dále zakladatel společnosti Fairlist.cz a spoluzakladatel agentury James Grant Jakub Tížek a ředitelka inspirativního coworkingového prostoru Impact Hub Brno Irena Ošťádalová.

Lavice pro 21. století

Projekt Smart lavice by měl po realizaci ulehčit a rozveselit život ve školním prostředí. Pavel a Kryštof do stylové lavice umístili elektřinu a skříňku na zamykání, takže si žáci nebudou muset nosit všechny své učebnice domů. Tyto originální a designové lavice jsou dokonce schopni vyrobit za velmi příznivou cenu.

top3_Soutez_a_Podnikej_Brno

Na druhém místě se umístili Matouš Dvořák a Bilguun Bayarmagnai se svým projektem Dones nákup a na třetím místě se umístily Maria Osuská a Julie Caesarová se svým ekologickým projektem Tidy World.

Mile mě překvapil vítězný projekt, který je velmi schopný a to je autorům teprve patnáct let. Pro mě je to dalším potvrzením, že tato soutěž má smysl a může opravdu pomoci mladým talentům ve světě inovací a podnikání,“ hodnotí finále spoluzakladatel soutěže David Friedl.

 

Autor: Martina Bořutová