Martin Ferianc – skrze středoškolské soutěže jsem zjistil, co chci v životě dělat

By on 27.4.2017

Rádi bychom vám představili Martina Feriance. Martin Ferianc je mladý a talentovaný muž, který se nebál jít si za vlastním snem. Martin pochází ze Slovenska, studuje na Imperial College v Londýně a stal se vítězem celosvětové soutěže I-SWEEEP konané v Houstonu. Dozvíte se, co ho přimělo přetavit nápad v reálný projekt, na jakých projektech se podílel a na čem pracuje v současné době. Martinův životní příběh bude jistě inspirující pro mnohé z vás. 

Martin Ferianc

Máš za sebou už spoustu úspěšných projektů. Co bylo prvotním impulsem pro to, začít rozvíjet nápady v reálný projekt?

Byla to myšlenka zkusit něco úplně nového. Je fascinující, pokud se podaří přetavit nápad či teorii na něco hmatatelného, s čím se dá dále pracovat. Viděl jsem, jak se ostatní se svými projekty zapojují do různých soutěží, v rámci kterých hledají nová řešení něčeho neprozkoumaného a řekl jsem si, že i já bych to chtěl vyzkoušet. Stále nemohu zapomenout, jakou jsem měl radost, když mě vybrali do soutěže Festival Vědy a Techniky – to byla moje první soutěž, které jsem se účastnil. Nepotřeboval jsem vyhrát, protože už jsem se tehdy cítil jako vítěz sám nad sebou. Podařilo se mi udělat první rázný krok k tomu, aby jsem se od myšlenky posunul dále do reálného života.

Bylo pro tebe složité realizovat svůj první projekt?

Začátky jsou vždy těžké, ať jde o cokoliv, samozřejmě tedy i o projekt. Nevíte, koho se máte zeptat, kde začít a cíl se zdá být nedosáhnutelný. Je těžké zůstat motivovaný i po prvním přešlapu. Ale stejně jako sportovci, dobrý tým nebo projekt to nezabalí po prvním omylu, ale stane se silnějším a vykročí ještě ráznějším krokem s tím, že už ví, do které kaluže nevkročit.

Pomohla ti v realizaci projektu účast v nějaké soutěži pro mladé studenty?

Určitě ano, účast na takových to soutěžích byla mou velkou motivací. Vždy se nesmírně těším, když se mohu zapojit do nějaké soutěže. Nejlepší na tom celém je, že je odborník ochotný zhlédnout váš nápad a se zájmem ho konstruktivně zkritizovat nebo pochválit. To mi dodává energii a hlavně drive pracovat na dalších myšlenkách.

Jaký máš hnací motor pro rozvoj svých nápadů?

Cíl, ke kterému bych se chtěl co nejvíce přiblížit, si vymyslím sám. Mou motivací jsou mí rodiče a přítelkyně. Stále mi dokazují, že to o čem v životě sním se mi podaří dosáhnout a nic mě nedokáže zastavit. Není nic krásnějšího, než když mi mí blízcí řeknou, že jsou hrdí na to, co dělám.

Bereš v potaz případnou kritiku?

Samozřejmě. Už jen to, že si někdo dal tu námahu se nad mým nápadem zamyslet je úspěch. Ať už je kritika pozitivní nebo negativní, umožňuje mi zlepšit se a nabrat nové síly a novou motivaci.

Účastnil ses soutěží na Slovensku i v zahraničí. Mohl bys porovnat své působení v těchto soutěžích?

Mým doposud největším úspěchem, kterého se mi podařilo dosáhnout, je vítězství v celosvětové soutěži I – SWEEP 2014 v Houstonu, kde jsem v konkurenci 64 zemí světa získal poprvé pro Slovenskou republiku Zlatou medaili v oblasti energetiky a zároveň Speciální ocenění Texaské univerzity. V rámci soutěžního zadání se mi podařilo navrhnout unikátní zařízení na rekuperaci vzduchu, které mám v současné době i patentované. Tento projekt jsem prezentoval i na mezinárodním veletrhu EXPO 2015 v Miláně, Expo Sciences Europe 2014 a také na akci TEDxTrenčín 2014. Mimo tento projekt jsem se věnoval i projektu wells, který se zaobírá správným pitným režimem. S projektem wells jsme vyhráli britskou soutěž organizovanou společností CISCO s názvem Switch-up Chalenge. Následně nám bylo umožněno strávit týden v HQ CISCO v San Jose a prezentovat zde náš nápad.

i-sweeep - Martin Ferianc

Kolik volného času ti zabere práce na projektech? Zbývá ti čas i na tvé zájmy?

Bohužel jsem se tento rok vzdal všech svých koníčků – projektů a naplno jsem se věnoval škole. Tudíž jsem neměl čas ani na své zájmy, což mě velmi mrzí. Myslím si, že náročné studijní období brzy přejde a v co nejkratším čase se vrátím k dalšímu projektu.

Které rozhodnutí nejvíce ovlivnilo tvůj život a změnil bys na něm něco?

Přelomovým momentem v mém životě bylo to, když se mi podařilo přestat hrát počítačové hry a začít pracovat na něčem smysluplném, co posouvá kupředu nejen mě ale i nové poznání. Našel jsem něco, co mě skutečně baví, co mohu dělat každý den a neberu to jako svoji práci, ale jako vášeň, která mi dobíjí baterie. Kdyby jsem byl mladší, pokusil bych se věnovat něčemu významnějšímu již dříve. To je jediná změna, kterou bych udělal.

Preferuješ práci v týmu nebo raději pracuješ samostatně?

Doposud jsem většinou pracoval sám, protože potom vím, že mám nad vším kontrolu a nejvíce se o daném problému naučím. Tyto poznatky mohu zároveň aplikovat i v budoucnu. Pracoval jsem ale i v týmu, avšak zde je velmi důležité, aby se členové vzájemně podporovali a pomáhali si. Věřím tomu, že pokud chce být člověk úspěšný, musí být všestranný a umět racionálně zkombinovat práci v týmu se samostatnou činností.

Martin Ferianc - cisco

Kam nyní směruješ? Jak vidíš svoji budoucnost?

V průběhu celého roku 2017 se krom školy budu věnovat výzkumné činnosti na univerzitě. Naše skupina se zaměřuje na vývoj a optimalizaci umělé inteligence pomocí neuronových sítí a machine learningu v praktických aplikacích. Naším cílem je trénink této umělé inteligence, které v současnosti každá operace trvá nesmírně dlouho a jeho softwarově – hardwarové zkrácení. Tím to projektem bych se rád rád intenzivně zaobíral během nadcházejících letních prázdnin. Věřím, že krom dosáhnutí pozitivních očekávaných výsledků mi dodá dostatek informací, zkušeností a hlavně inspiraci na další vlastní nápad, zaměřený na ulehčení života nás všech, který bych mohl v budoucnu změnit na potencionální business.

Mým dlouhodobým cílem je rovněž zviditelnění Slovenska, malé země v srdci Evropy, které prostřednictvím svých lidí přispívá k rozvoji technologií a také ke zkvalitnění života na té nejvyšší úrovni. Zároveň plánuji využít vše doposud nabyté zkušenosti v podnikatelském prostředí na Slovensku v rámci Start-upového řešení vlastního projektu.

Doporučil bys mladým lidem nastartovat svou podnikatelskou kariéru už na střední škole?

Myslím si, že pokud někdo již na střední škole ví, co chce v budoucnu dělat a ví, že to bude souviset s podnikáním, tak proč se do toho nepustit rovnou naplno. Je smutné, že Evropa nemá doposud žádného Zuckerberga, ale co není, může klidně být. V tomto směru vidím jako nevyhnutelnou podporu mladých, šikovných lidí na území Evropy, tak aby se od raného věku zajímali a byli motivovaní k řešení aktuálních a perspektivních úkolů v našem životě. Na sto procent každému doporučuji, aby se porozhlédl kolem sebe a využil všechny možnosti, které střední škola nabízí, a to je i zapojení do soutěží souvisejících s podnikáním. Sám jsem tak vlastně zjistil, co mě baví a co je můj životní cíl.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *