Klára Urbanová nechává Hade Made narůst křídla

By on 5.4.2017

I když první ročník Soutěž a Podnikej skončil, tak neustále sledujeme, jak se mají naši finalisté a také to, jak jsou na tom se svým produktem. Zamířili jsme do Zlína za finalistkou klárou a jejími čelenkami HADEMADE.


Klára Urbanová se v soutěži umístila na druhém místě. Jejím produktem jsou vlastnoručně tvořené čelenky HADEMADE.

Sama je vyrábím doma. Má to trochu hlubší význam, chci se ve své práci vyhnout diskriminaci a tak tvořím čelenky nejen pro něžné pohlaví, ale také pánské. Po této kolekci Primavera (v italském překladu jaro), bude jedna kolekce zaměřena čistě na pány. Skutečně chci, aby byly dostupné pro každého, a od toho se odvíjí i cena, která je dostupná a řekla bych studentská.“

Jak celý nápad vznikl, jak se Kláře momentálně daří a jaké jsou její další plány, se dozvíte právě v tomto článku.

HADE_MADE_1

Čelenky Hademade

Celý nápad vlastnoručně tvořených čelenek vznikl tak, že Klára byla unavena z obecného stylu. „Měla jsem nutkání se odlišit a vystoupit z té pomyslné řady,“ vzpomíná Klára na počátky svého nápadu. Nejdříve se rozhodla, že bude kreslit po tričkách. „ Poté mě ale napadlo, že nechci zdobit jen oblečení, ale zdobit také hlavu. Ostatně hlava a vlasy jsou první, co člověk vidí. Tak jsem si řekla, proč bych nemohla tvořit čelenky?

Jako malá Klára čelenky nesnášela, protože to pro ni byla věc, která byla nepohodlná a tlačila ji. Chtěla, aby její čelenky v tomto směru byly pohodlné a příjemné. Tak hledala základ čelenky, který tyto požadavky splňuje a zároveň se s ním dá dále pracovat. „Po dlouhém hledání jsem nalezla jeden vzor, kde se dají kombinovat barvy a je zároveň velmi příjemný. S tím pracuji doteď a na základ následně zvolím motiv. Díky barvě a motivu chci vystihnout zákazníka a jeho charakter a proto je každá čelenka jiná,“ uzavírá Klára svůj produkt.

Inspiraci pro své čelenky sbírá všude. „Příroda, města, lidé i detaily – baví mě sledovat vše kolem. Mám takový diář, kam si črtám všechny své nákresy. Dopředu vím, co chci a také jak chci, aby to vypadalo.“

Soutěž a Podnikej

Středoškolská soutěž dává studentům možnost plánovat nebo rozjet své vlastní podnikání. Student se s originálním nápadem přihlásí na webových stránkách soutěže, a poté v osmi týdnech svůj nápad dolaďuje s přiděleným mentorem soutěže. Po osmi týdnech účastníci prezentují svůj projekt před porotou, která je složena z úspěšných podnikatelů, v regionálním kole. Vítězové jednotlivých regionálních kol se setkají v celostátním kole.

Do Soutěž a Podnikej se Klára dostala skrze spoluzakladatele Martina Vítka, který ji oslovil, jestli se nechce se svým nápadem zapojit. „Ze začátku jsem nebrala svou účast nějak vážně, jen jsem tam popsala svůj projekt a postoupila do dalšího kola.“ Takhle Klára postupovala až do finále, které se konalo v lednu letošního roku v Praze.

Průběh soutěže si autorka HADEMADE pochvaluje, ale uznává, že některé úkoly pro ni byly těžké. Po přihlášení dostane student úkol na každý týden, ve kterém se zaměřuje na financování, propagaci a další záležitosti. „Byly tam hodně podrobné otázky ohledně byznys plánu a s tím jsem se musela poprat, ale nakonec jsem to zvládla.“ V semifinále a finále se Klára snažila doladit detaily svého produktu. „Hlavně jsem se snažila své produkty nafotit a designově doladit, abych měla pěknou prezentaci. Jsem velmi ráda, že mi moje sestra Lucie Urban nafotila pěkné fotky a zároveň mi celkově pomáhala.“ Se svojí prezentací je Klára moc spokojena. Není nic, čeho by litovala nebo nestihla při prezentaci dodat.

Během soutěže se Klára mnohé naučila a získala nové zkušenosti. „ Získala jsem náhled na to, jak to funguje v podnikatelském světě. Potkala jsem se s lidmi, kteří to se mnou mysleli dobře ale také špatně. Myslím, že to k tomu patří, jsou to všechno přece zkušenosti,“ dodává Klára k nově nabytým zkušenostem. Zároveň zdůrazňuje, že je to hodně o hospodaření s časem a dává vám to hranici, jestli si na to troufnete, nebo ne. Dalším účastníkům by soutěž určitě doporučila a nápad se jí velmi líbí. Sympatická je jí i cílová skupina, na kterou se Soutěž a Podnikej zaměřuje – tedy na středoškolské studenty.

Po soutěži

Klára na HADEMADE pracuje i nadále. Díky soutěži se její projekt zviditelnil. „Mám hodně zakázek a v průběhu soutěže jsem ukázala HADEMADE v článcích a na sociálních sítích,“ zmiňuje Klára svou současnou situaci. Avšak nechce skončit jen u čelenek a snaží se tvořit i nové věci. V březnu například tvořila spony na taneční představení Carmen do zlínského divadla Malá scéna. Zároveň se blíží i svatební sezóna, takže má v plánu oslovit i budoucí nevěsty, jestli by neměly o její produkt zájem. „Je pěkné vidět, jak se HADEMADE daří,“ dodává Klára, která svému projektu věnuje hodně času.

Další projekty Klára v plánu nemá. Uvědomuje si, že je lepší dělat jednu věc ale pořádně. „Raději se zaměřím pořádně na HADEMADE. Pořád je co zlepšovat a já na tom chci pracovat,“ dodává s kuráží. Do svého projektu původně plánovala zapojit i další lidi, ale pak si uvědomila, že takhle by přesně ztratila její značka tvář. Když ví, že je více zakázek, tak raději pozastaví objednávání nových zakázek a vše si v klidu dodělá.

Touto dobou se Klára chystá na maturitní zkoušku a zároveň má po talentových zkouškách na herecké školy. Herectví je jejím velkým koníčkem stejně jako učení se nových jazyků. „Bohužel mi to nevyšlo, ale chystám se na studium italštiny a norštiny do Prahy. Do toho bych nadále chtěla tvořit čelenky a nabídnout HADEMADE v Praze,“ oznamuje Klára své nynější plány.

Autor: Martina Bořutová

Popisy obrázků: zdroj Lucie Urban

  • Pánská čelenka
  • Dámská čelenka
  • Klára Urbanová během prezentace ve finálovém kole
  • Klára při práci na čelenkách


One comment on “Klára Urbanová nechává Hade Made narůst křídla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *