Lucie Částková je studentka čtvrtého ročníku Obchodní akademie v Chocni. Už od mala se věnuje ve volném čase sportu. Hraje závodně volejbal v Chocni a má ráda jak letní, tak zimní sporty. Od svých šesti let se věnuje Dobrovolným hasičům, které nyní vede v její vesničce. Lucie ráda poslouchá hudbu a relaxuje. Zajímají ji nově vzniklé nápady či projekty.

Co tě vedlo přihlásit se do soutěže? Co si od ní slibuješ?

Chtěla jsem, aby můj produkt slyšeli další lidé a hlavně jsem chtěla znát další zpětné vazby. Také jsem na něm chtěla více pracovat a věděla jsem, že právě Soutěž a Podnikej mi ukáže nové či lepší způsoby, jak nápad zlepšit. Další motivací byl mentor, kterého jsem dostala. Tato soutěž mě určitě posunula za těch pár měsíců. Samozřejmě první cena stojí za to, tuto soutěž zkusit a třeba i vyhrát.

Mohla bys nám popsat svůj projekt a jak si na něj přišla? Jaký se za tvým projektem skrývá příběh?

Mým projektem je společenská hra s názvem Olá. Jde o hru, která umožní vidomému hráči dostat se do pocitů nevidomého. Vyzkouší si na chvíli, jaké to je přijít o zrak. Nevidomému tato hra umožňuje dostat se do kolektivu nových lidí a poznat přátele. Když jsem přemýšlela nad produktem s kterým bych mohla vstoupit na trh moc věcí mě nenapadalo. Vymýšlela jsem různé věci, které by mi usnadnili práci př. silikonový kolíček na ponožky, aby se omezilo ztrát ponožek v pračce a nezbývaly jen jedny. Takto jsem přicházela na různé nápady, ale pořád jsem necítila, že by to mělo být ono. Najednou jsem si uvědomila, že mám ve třídě nevidomou spolužačku. Chtěla jsem pro ní vymyslet nějaký produkt, který by jí usnadnil každodenní problémy. Podívala jsem se na stránky pro nevidomé a zjistila jsem, že velký nedostatek je v sekci společenských her. Hlavně jsem zjistila, že nikoho nenapadlo vymyslet hru, která spojuje skupinu nevidomých a zdravých lidí. Tak vznikla hra Olá!
Lucie Částková

Lucie Částková prezentuje v Olomouci

Jaké máš zkušenosti s podnikáním?

Vůbec žádné zkušenosti s podnikáním nemám. Nikdo v mé blízké rodině nepodniká, aby mi pomohl se začátkem. Avšak když jsem nastoupila na střední školu, hned po měsící jsem si říkala, že bych chtěla v budoucnu podnikat. Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla začít už při střední škole.

Kde vidíš sebe a svůj projekt za rok?

Tak to nemám skoro žádnou představu. Každopádně bych chtěla, abych se zdokonalila v podnikání a hru hrálo a kupovalo více a více lidí. Ráda bych vymyslela další prototyp nové verze hry např. pro menší děti či něco dalšího. Také, aby byla k sehnání jak v kamených prodejnách (hračkárny), tak na e-shopu jak pro ČR tak Slovensko. A to hlavní – musí mě to stále bavit a naplňovat!
Jakub Kohoutek

Porotce Jakub Kohoutek zkoumá deskovou hru Olá

Kdo je tvůj vzor a proč právě ta osoba?

Mým vzorem je Tomáš Baťa. Je úžasné, co dokázal a hlavně jeho značku znal a zná celý svět. Byl králem obuvi, vybudoval Zlín a hlavně dokázal motivovat. Zavedl originální metody řízení výroby, které byly revoluční a jsou stále užívané. Dokázal motivovat pracovníky a určitě ovlivnit mnoho budoucích ekonomů či podnikatelů. Byl to úžasný člověk a přála bych si být jako on.

Děkujeme za rozhovor, chtěla bys něco říct na závěr?

Také děkuji za rozhovor. Asi bych jen závěřem řekla, ať se mladí lidé (studenti) nebojí začít podnikat. Jakmile budete mít nějaký nápad – hurá na to a více ho rozvíjet. Není to tak těžké, jak se zdá, jen musíte tomu věnovat nějaký váš čas. Výsledek stojí za to!