David Friedl a Martin Vítek jsou spoluzakladateli středoškolské podnikatelské soutěže Soutěž a Podnikej. V následujícím rozhovoru se dozvíte, kdo jsou, co znamená Soutěž a Podnikej a co je cílem tohoto klání, komu všemu je určena a jaký má účel a vize.

Představte se nám

David Friedl: Jmenuji se David Friedl a podnikám od svých 18 let, protože mě to vždycky hodně bavilo a vždycky mě to hodně lákalo a přišlo mi to jako zajímavá možnost, jak rozvíjet sebe sama, rozvíjet nápady a možnosti, které mám. Proto jsem se na podnikání vrhnul a doufám, že mi to vydrží ještě dlouhou dobu.

Martin Vítek: Jmenuji se Martin Vítek, je mi 25 let a věnuji se podnikání už taky hodně let. Podnikám, protože chci dosáhnout finanční svobody a pak si plnit své cíle. Také mě to hodně baví, protože každý den zažiju něco nového a něco nového se naučím. Z těchto důvodů jsem založil Soutěž a Podnikej, abych mohl tuto radost předat i dalším lidem.

Představte nám Soutěž a Podnikej

David Friedl: Soutěž a Podnikej je soutěž určená výhradně pro žáky na středních školách. Soutěž slouží k tomu, abychom jsme propojili žáky s reálným světem podnikání, s reálným světem konkrétních lidí, kteří jim mohou pomoci rozvinout jejich nápady. Měl by to být jednoduchý a smysluplný způsob pro naše soutěžící, jak rozvíjet své nápady, dosáhnout svých cílů a dělat to, co je baví a co je zajímá.

Martin Vítek: Soutěž a Podnikej je soutěž pro střední školy, pro středoškoláky. Studenti se přihlásí do soutěže se svým nápadem a během soutěže mají za úkol si tento svůj nápad ověřit v reálném prostředí a zjistit jestli jejich nápad má potenciál stát se reálným podnikatelským projektem. Tímto způsobem soutěžící motivujeme k tomu, aby se stali podnikateli a živili se tím, co je baví a ne tím, co jim dává jenom peníze, aby měli v životě radost.

Martin Vitek a David Friedl

 

Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se

David Friedl: Není vždycky důležité být první anebo být nejlepší, ale myslím si, že alespoň na začátku by se všichni soutěžící měli snažit excelovat, protože tento pocit je může motivovat k tomu, aby podali co nejlepší výsledky. Na druhou stranu, pokud nevyhrají a skončí v soutěži druzí, desátí nebo dvacátí, tak jim to dá stále velmi hodně do života, protože získají nové zkušenosti, potkají nové lidi, získají úžasnou zpětnou vazbu, nové schopnosti do života, objeví v sobě nový potenciál a především získají sebevědomí prezentovat svůj nápad i daleko starším a zkušenějším lidem. Zkrátka mohou se v životě někam posunout.

Martin Vítek: Já naprosto souhlasím s Davidem. Je pravda, že heslo není důležité vyhrát, ale zúčastnit se platí i z hlediska toho, že soutěžící získají příležitost objevit svůj skrytý talent, seznámí se s novými lidmi a dokážou vyjít ze své komfortní zóny. Tím samotným přihlášením a absolvováním soutěže soutěžící prokáže velkou odvahu, protože se dokáže potýkat s něčím, co předtím neznal. To znamená, jestli je první nebo poslední nehraje až tak velkou roli, protože v jistém slova smyslu jsou všichni vítězové, protože si oba ověřili něco, co si sami vymysleli a zjistili, co můžou v životě dál dělat. Zjistili, že jejich budoucí kariéra nemusí být strávená pouze v cizí kanceláři prací pro někoho cizího.

Pomůžete i maturantům, kteří odchází ze střední?

David Friedl: Takový student nás může určitě kontaktovat – mě osobně, Martina, nebo kohokoliv z našeho týmu. Pokud nám představí svůj nápad, popíše nám, čeho by chtěl dosáhnout, tak jsme schopní mu pomoci i mimo soutěž. Nabízíme konzultační hodiny, propojení s partnery, mentory a dalšími lidmi, kteří mu pomohou s nápadem i s vlastním realizováním jeho snu, jeho záměru. My mu můžeme nabídnout to, co umíme my a lidé kolem nás a tím mu pomoci bez ohledu na to, zda se přihlásil do soutěže.

Martin Vítek: Když je soutěžící maturantem a neumístil se na “bodovaných” místech v soutěži, tak věřím, že se i přesto hodně naučil a pokud má zájem dál pracovat, tak se na nás může obrátit. Rádi si s daným člověkem sjednáme schůzku, zjistíme, co by rád dělal, co by ho naplňovalo a jak by chtěl svůj projekt posunout dále na základě informaci, které už zjistil. Pokud se do soutěže nepřihlásil, tak platí to samé. Když nám pošle email s popisem svého nápadu, tak se s ním rádi potkáme anebo si s ním alespoň zavoláme a doporučíme jak dále postupovat, koho kontaktovat – např. naše partnery ze soutěže. Každopádně konec střední školy je jen začátek života, takže se není čeho bát.

Jak můžete studentům pomoci v Americe?

David Friedl: Vzhledem k tomu, že máme jednu pobočku naší firmy v Chicagu, můžeme ukázat našim soutěžícím i mezinárodní rozměr podnikání, můžeme jim ukázat, jak podnikání probíhá v Americe – jak se děje v zemi, která je mnohonásobně větší, která má mnohonásobně větší ekonomiku a díky tomu, že Martin se v Chicagu pohybuje již delší dobu, tak jim může zprostředkovat zajímavé možnosti.

Martin Vítek: Já jsem v Chicagu studoval, studoval jsem na DePaul University. Za mého čtyřletého studia jsem v Chicagu poznal plno lidí z podnikatelského prostředí, proto můžeme vzít naše soutěžící do Chicaga, kde budou ubytováni v české komunitě, za což patří díky Chicago Czech Center. Soutěžící budou mít také možnost navštívit spoustu podnikatelských hubů, univerzit a vezmeme je na výlet i po okolí Chicaga. To samozřejmě také otevírá prostor pro každého dalšího žáka, který se v soutěži třeba neumístí na prvním místě, tyto možnosti jsou otevřené i partnerům. Všem doporučuji Chicago navštívit. Je to krásné město.

Co chcete vzkázat rodičům a kantorům?

Martin Vítek: I když se zatím jedná o první ročník soutěže, i přesto se nám podařilo získat významné a věrohodné partnery, kteří soutěž zaštiťují a brání pochybám, že by soutěž byla pro kohokoliv ohrožující. Soutěž má prověřenou metodiku, která už několik let funguje, vznikla ve Spojených státech a učí se na univerzitách po celém světě. Nabízíme ceny, které mají velkou hodnotu a posouvají soutěžícího dál. Soutěžící nevyhraje iPhony, iPady a podobné nesmysly, ale vyhraje zkušenosti, kontakty a práci lidí z oboru, což ho posouvá v samotné práci na projektu dál.

David Friedl: Já si myslím, že další možností, jak odbourat pochybnosti je nás kontaktovat. Můžete nám napsat, můžete nám zavolat a můžete se nás na cokoliv zeptat. Myslím si, že jsme schopni na každou otázku odpovědět způsobem, který vyvrátí veškeré vaše pochybnosti a vy tak budete moci s klidným srdcem pustit vašeho syna anebo dceru do naší soutěže tak, aby se jí mohli zúčastnit a naučit se něco nového, protože právě o tom tato soutěž je.

Čím je soutěž zajímavá pro firmy?

David Friedl: Pro nás je hodně zajímavé spojení firem a soutěžících, protože hodně soutěžících vzhledem ke svému věku  obavu a strach vůbec nějakou firmu nebo kohokoliv z businessu kontaktovat a nějakým způsobem se s tou osobou propojit. Pro firmy, které se do soutěže zapojí, je to velmi zajímavý způsob, jak být kontaktován nějakým soutěžícím, který zájem o rady a zkušenosti, chce konzultovat svůj projekt ve firmě, jednat o finanční investici anebo žádat jakoukoliv jinou spolupráci. Tato spolupráce může být zajímavá pro firmu, protože se jim podaří nahlédnout do myšlení mladého člověka, podívat se, co takový člověk realizuje a co ho zajímá. Firma může tomuto člověku pomoci a tímto způsobem zlepšit svoje podnikání, svůj image. V podstatě je to taková win-win situace, kde si obě strany pomohou a nevzniká tam žádné velké riziko a je to pro obě zúčastněné strany přidaná hodnota.

Martin Vítek: Firmy, které jsou našimi partnery, vnímají jako přidanou hodnotu fakt, že mohou komunikovat s mladým člověkem, s aktivním člověkem ze střední školy, což je doposud neobjevený potenciál.  Na vysokých školách už je velký přetlak firem, kteří o něj soupeří a cílí na každého jednotlivého vysokoškoláka, ať už je více či méně talentovaný. Na druhou stranu soutěžící, kteří se přihlásí do naší soutěže ze střední škole, tak o nich víte, že jsou proaktivní, chtějí se dozvědět nové věci, chtějí získat nové zkušenosti. To znamená, že vám jako firmě zajímající se o aktivní a mladé lidi de facto nabízíme tento rybník talentů k oslovení.

David Friedl: Já bych ještě doplnil, že je to mnohem efektivnější cesta pro vás, jak se dostat k zajímavým a mladým lidem, protože tím, jak soutěžící procházejí naší soutěží, tak dokazují svůj potenciál a talent. My vás propojujeme jen s lidmi, kteří mají zájem a chuť se něčemu novému naučit ve vašem oboru a pracovat na svých nápadech anebo na nápadech, které vzniknou ve spolupráci s vámi. Staňte se partnery soutěže a přesvědčte se sami.

Jaké máte přání pro příští ročník?

David Friedl: Já bych byl rád, kdyby se nám podařilo příští ročník zrealizovat tak, aby se nám přihlásilo co nejvíce soutěžících, tak abychom jsme mohli opravdu najít a vyhledat ty nejzajímavější talenty, soutěžící s největším potenciálem, objevit ty nejlepší nápady. Abychom jsme mohli těmto nápadům pomoci v jejich realizaci tak, aby soutěž získala svůj smysl a nestala se z ní soutěž jen pro soutěž, ale aby to byla soutěž pro finální realizaci nápadů, zhmotnění snů a vizí. Budu rád, když soutěž naplní cíle všech zúčastněných stran a bude jistou výzvou do dalších ročníků.

Martin Vítek: Můj první cíl je vidět projekty z prvního ročníku úspěšné a fungující dřív, než začne další ročník. Za druhé bych chtěl obsáhnout všechny kraje České republiky, tento rok jsme v sedmi regionech. Dále bych chtěl, aby soutěžící byli v každém kraji v maximálním potenciálu 10 týmů, abychom jsme dokázali oslovit dvojnásobný počet škol a aby se tato zpráva dostala k soutěžícím dříve a to v době, kdy se mají přihlásit. I dosud se nám stává, že nám chodí přihlášky, kdy už je bohužel pozdě. Tito středoškoláci se o možnosti soutěžit nedozvěděli, nebo dozvěděli pozdě, protože jsme neměli příležitost osobně dojet na danou školu a osobně prezentovat soutěž studentům. V příštím ročníku bych se tohoto chtěl vyvarovat, mým cílem je osobně představit soutěž  na co nejvíce školách.