jakub-tizek-ctverec

Jakub Tížek je teprve šestadvacetiletý podnikatel, který však nabyl během krátké doby velmi bohaté podnikatelské zkušenosti. Vede spoustu projektů, přednáší na univerzitách a je spoluzakladatelem několika firem.

S podnikáním začal před pěti lety a to tak, že rozjížděl projekty, které však často krachovaly. Na začátku by ty projekty měly krachovat, protože když chybujeme, tak se učíme a postupně chyby dotahujeme, “ říká s úsměvem Jakub, který vítá nové chyby a neopakuje ty staré. Tak se tedy nedal odradit a nyní stojí za více projekty, než máme prstů na jedné ruce.

První projekty a první faily

První projekt, který se Jakubovi a jeho přátelům podařil rozjet je projekt Fairlist. Tato firma hodnotí jazykové školy a její lektory, následně se také stará o jejich zprostředkování.

„Vzhledem k tomu, že jsme na začátku byli jen čtyři kluci, tak jsme často naráželi, ale nakonec jsme začali využívat evropské dotace a zaměstnance. Podali jsme návrh, který nám schválili. Na základě toho se nás začali naši business partneři ptát, jak jsme to zvládli. Tak jsme jim nejdříve radili jen tak, poté za menší peníze a pak nás napadlo, že si na toto téma založíme agenturu James Grant. Jedná se o dotační agenturu, která se zaměřuje na dotace pro vzdělání zaměstnanců nebo samotné zaměstnance, slouží tedy hlavně firmám, které tak budou mít jistotu v kvalitním novém či nově vzdělaném zaměstnanci. Je to moc šikovná firma, kde se učíme jiné věci než na Fairlistu, jednu dobu v Jamesovi pracovalo 22 lidí a při takovém růstu se nám to trochu rozpadalo pod rukama. Momentálně je nás tam interně šest, pracujeme tak, aby výsledky byly co nejkvalitnější.“

Dodává Jakub ke svým podnikatelským začátkům. Tyto dva projekty jsou dodnes fungujícími firmami, které prosperují. Jakub pracuje na mnoha dalších projektech (Failmasters, spolupráce s jezevcem a jiné) a i do budoucna má velké plány, třeba francouzské palačinky na ulicích, na způsob stánkového kafe.

Podnikatelské workshopy pro studenty

Během podnikání zvládal Jakub i prezenčně studovat. Bakalářský titul získal na zlínské univerzitě Tomáše Bati a Magisterský diplom poté na Mendelově univerzitě. S oběma univerzitami stále spolupracuje, neboť zde přednáší a vede podnikatelské workshopy. Již během studia nebyl spokojen, jak se na univerzitách přistupuje k podnikání a měl chuť to změnit. Napsal tedy zastupitelce vzdělávacího centra na Mendelově univerzitě a rozjel Workshop na vzdělávání v podnikání. Jedná se o dvanáct čtyř hodinových sezení, která jsou velmi intenzivní. Na prvním sezení je návštěvník workshopu seznámen s podnikáním a následně se zjišťuje, jaké mají účastníci podnikatelské záměry a plány. Na nich potom pracují až do jedenáctého sezení. Na dvanáctém workshopu je podnikatelská komise, které jsou tyto záměry předneseny a studenti dostanou zpětné hodnocení. Výstupem je, že po workshopu vznikají reálné firmy, více než padesát procent z nich pokračuje i v reálním životě.

“Nechci žádnou teorii, ale reálné příklady mladých podnikatelů”

Z přednášení jsem měl strašnou trému

james-grant-fb-pic

Mladý podnikatel, který pravidelně přednáší před mnoha lidmi, se považuje za introverta. Ale vzhledem k tomu, že z jeho projektů je mu nejblíže hlavně James Grant a vzdělávání lidí, musel překonat trému. Ještě na výšce mu to dělalo problém mluvit před deseti spolužáky, ale díky podnikání v Jamesovi se naučil od svého komunikativního kolegy Radka Danče komunikovat s více lidmi. Jakuba při přednáškách nejvíce nabíjí, když je publikum zaujato, ale také ho přednášení prostě baví. Nyní si už ani nevnímá, ke kolika lidem mluví. Chuť vzdělávat ostatní má v sobě díky své rodině, kde jsou matka i sestra učitelky.

Díky těmto zkušenostem a praxí s přednášením Jakuba napadlo, že by do budoucna sepsal praktickou cvičebnici podnikání, která zatím na trhu není. „Nechci žádnou teorii, ale reálné příklady mladých podnikatelů,“ dodává Jakub ke své plánované knize.

Jakub v Soutěž a Podnikej zastává díky svým bohatým zkušenostem pozici porotce. Mladým podnikatelům vzkazuje, že je důležité do podnikání jít s tím, že to není lehká cesta. Podnikání doprovází hodně pádů. „Ale tato cesta vás může za měsíc dostat tam, kam by vás nedostaly ani tři roky na brigádě. Neuvěřitelně se posunete, budete potkávat zajímavé lidi a budete mít možnost budovat si svůj svět podle sebe,“ říká Jakub, který si stojí za svým.

Autor: Martina Bořutová