img_8161

Lucie Galvasová a Barča Křížová jsou skvělé kamarádky a týmové hráčky, které společně studuji Slezské gymnázium v Opavě. U svých vrstevníků si však všimli, že mají problém vzít knihu a číst. Často svůj čas stráví jen u aplikací a mají obtíže věnovat pozornost knize a následně čemukoliv jinému po větší dobu. Projekt Lucie Galvasové a Barči Křížové nabízí řešení, a to je aplikace Do a Get, která spojuje činnost čtení a sdílení, která je náctiletým velmi dobře známá.

Ahoj, můžete nám říct něco málo o sobě?

Lucie Galvasová: Čusa! Jmenuji se Lucie Galvasová a studuji Slezské gymnázium v Opavě. Jsem poměrně živý člověk, ráda zkouším nové věci a miluju cestování. Typická je pro mě upřímnost, nebojácnost a úsměv na rtech.

Barča Křížová: Zdravíčko! Jmenuji se Barča Křížová a stejně jako Lucka jsem studentkou 3. ročníku Slezského gymnázia v Opavě. Ve světě až moc aktivních lidí jsem mnohými považována za lenocha, s čímž samozřejmě nesouhlasím. Nedělám toho málo, ostatní toho prostě dělají moc. K mým zálibám patří jednoznačně knížky (tlusté, tenké, malé, velké), psaní nejrůznějších článků (hlavně do našeho školního časopisu) a dalo by se říci, že i škola samotná. Tedy, ehm, jen některé předměty- většinou humanitní vědy, ale matikou taky nepohrdnu.

Co vás vedlo k přihlášení do soutěže? Máte jasnou vizi nebo se chcete jen něco naučit?

L: Vedla mě touha objevit neznámé. Ze začátku jsem to brala jen jako novou zkušenost a více jsem nad tím nepřemýšlela, ale s postupem času se nějaká vize začala rýsovat.

B: Nevím, co bylo konkrétním popudem abych se přihlásila do téhle soutěže. Snad to, že s Luckou tvoříme opravdu dobrý tým, o čemž jsme se přesvědčily už předtím (ráda nás přirovnávám k Fredovi a Georgovi z Harryho Pottera- tak nějak zvládáme dokončovat větu té druhé) a rády zkoušíme nové věci- proč tedy nezkusit Soutěž a podnikej? A ano, vizi mám poměrně jasnou- dotáhnout to tak daleko, jak jen to bude možné!

Máte zkušenost s podobnými projekty?

L: Na takovém projektu pracuji poprvé. Nikdy předtím jsem se s ničím takovým nesetkala.

B: Nemám, žádné podobné soutěže jsem se nikdy předtím neúčastnila, o to větší dobrodružství a zábava to je.

Mohli byste nám popsat svůj nápad a jak jste na něj přišli?

L: Myslím si, že v dnešní době je velkým problémem to, že nejen mladší generace, ale i ta starší, málo čte. Většina lidí tráví svůj čas na sociálních sítích prohlížením a sdílením. Aplikace Do and Get spojuje činnost čtení a sdílení. Cílem aplikace je hravou formou vtáhnout více lidí do světa knih, propojit známé i neznáme čtenáře a pomáhat lidem s nalezením literatury na míru.

B: Jak jsme s Luckou na nápad přišly? Inu, bylo tomu takto: Představte si krásný podzimní den, útulnou kavárnu a v ní dvě studentky s notebookem na kolenou a utrápenými výrazy. Ne, že bychom nápady neměly, ale žádný se nám nezdál až tak dobrý. A potom to přišlo! (Toužebný) pohled přes ulici: knihkupectví. Následně pohled do peněženky: prázdná. Teda, bylo v ní akorát tak na zaplacení toho kafe, co jsme pily. A takhle se zrodil prvotní nápad naší aplikace, která všem takovým vášnivým čtenářům, jako jsme my dvě, usnadní život.

img_8160

Co od Soutěž a Podnikej očekáváte?

L: Očekávám a taky se těším, že díky soutěži pochopím systém marketingu a trhu celkově. Taky ráda poznám nové lidi a zároveň to beru jako zkoušku svých schopností.

B: Očekávám, že bych mohla potkat nové lidi a okoukat, jak to v tvrdém světě byznysu chodí! (Tady se směju). Očekávám, že mě tahle soutěž nepřestane bavit, protože když mě něco nebaví, tak to nedělám pořádně. A to bych nechtěla.

Kde byste chtěli být se svým projektem za rok v tuto dobu?

L: Myslím, že můžu mluvit za nás obě, když řeknu, že si představujeme celorepublikové pokrytí.

B: Souhlasím s Luckou a zároveň bych přidala další dvě odpovědi, které tak nějak vystihují můj přístup podstatě ke všemu, co dělám: První z nich jsem v tomto rozhovoru již uvedla- Chtěla bych být tak daleko, jak daleko to za rok jen dotáhnout půjde. Druhou odpovědí pak, že bych za rok chtěla být s tímto projektem přesně tam, kde s ním za rok s Luckou budeme. Jsem prostě ambiciózní člověk. A nemám ráda konkrétnosti.

Děkujeme moc za rozhovor, chcete říct něco na závěr?

L: Já také děkuji. Chtěla bych všem vzkázat, ať se nebojí zkoušet nové věci a taky, ať se více usmívají! Na závěr bych chtěla poděkovat mému parťákovi za trpělivost!

B: Já Vám taktéž děkuji za rozhovor. A co bych chtěla uvést na závěr? Snad bych chtěla poděkovat zakladatelům soutěže, že nám byla poskytnuta možnost takhle se ukázat. Dále bych chtěla poděkovat svému Fredovi (či Georgovi?) Lucce, že do téhle soutěže šla se mnou. Nakonec bych chtěla poděkovat vám všem ostatním, za to, že jste. Bez lidí by bylo na světě špatně (a nemá to vůbec nic společného s tím, že jste našimi potencionálními zákazníky).

Autor: Martina Bořutová