Bára Romová se nechala inspirovat přednáškou na své škole a přihlásila se do Soutěž a Podnikej s projektem řešící problém, který měl každý člověk aspoň jednou za svůj život. Tímto problémem je skutečnost, že každému ujel alespoň jednou prostředek městské hromadné dopravy anebo na něj musel až příliš dlouho čekat a neměl si kde koupit lístek pro MHD. Bára má zajisté velké cíle, ale je ji jasné, že cesta k velkým cílům se skládá ze spousty malých krůčků.

Ahoj, můžeš nám říct něco málo o sobě?

Ahoj, jmenuji se Bára Romová a jsem studentkou 7. ročníku osmiletého studia na Gymnáziu v  Teplicích. Ráda sportuji – jezdím na in-linech, příležitostně hraji tenis a dříve jsem hrála závodně i badminton. Baví mě čtení, kreslení a hra na klavír. Příští rok mě čeká maturita, a tak bych, pokud vše dobře dopadne, chtěla dále pokračovat ve studiu, a to na VŠE.

Co tě vedlo k přihlášení do soutěže? Máš jasnou vizi nebo se chceš jen něco naučit?

Na 100% mě přesvědčila přednáška o soutěži přímo u nás ve škole. Téměř hned jsem věděla, že je to něco pro mě, něco, co musím alespoň zkusit. Přihlásila jsem se především proto, abych se něco nového naučila, setkala se s novými lidmi, s úspěšnými podnikateli, protože takových příležitostí za život moc není, a získala nové zkušenosti do života. Doufám, že se mi časem podaří také dosáhnout tak vysoko.

Máš zkušenost s podobnými projekty?

Ano, společně se svou třídou pracuji na projektu Uličník (konkrétně tedy Teplický uličník), kde jsem “autorem” a správcem naší, ještě zatím nedokončené, webové stránky teplicky-ulicnik.webnode.cz“, kam postupně zveřejňuji informace o jednotlivých ulicích Teplic. Je to však úplně jiný typ projektu, a tak nevím, zda je ho vhodné s naší soutěží srovnávat.

Mohla bys nám popsat svůj nápad a jak si na něj přišla?

Cílem mého projektu je vytvořit aplikaci, ve které by bylo možné na mapě zobrazit aktuální polohu jednotlivých spojů MHD, zjistit si přesný čas příjezdu včetně délky zpoždění a případně i zakoupit si online jízdenku. Díky této aplikaci by cestující nemuseli řešit problémy, jako např. jestli jim autobus už ujel, nebo má zpoždění, a nemuseli by zbytečně čekat na zastávkách – jen by přišli a hned jeli. Čas, jenž bychom strávili čekáním, můžeme přeci využít mnohem efektivněji, dělat to, co nás baví – ať už je to dopití kafe s kamarádkou, nebo dokoukání seriálu. Čas je drahý, a tak bychom s ním neměli tolik mrhat. A jak jsem přišla na tento nápad? To si jistě dokáže každý domyslet – řešila jsem stejné problémy s MHD, jaké jsem před chvílí popisovala a tato myšlenka byla rázem na světě. Třešničkou byla návštěva zakladatele soutěže u nás ve škole a vzpomínka na aplikaci pro zobrazení spojů letecké dopravy – to vše mě velmi inspirovalo.

foto-k-rozhovoru

Co od Soutěž a Podnikej očekáváš?

Pomocnou ruku k překonání sama sebe, dokázání něčeho, co se donedávna zdálo být úplně passé a nyní vypadá jako blízká realita. Získání nadhledu, nových nápadů a poznatků a zkušeností a… tak bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho, ale potom bych se už asi jen neustále opakovala.

Kde bys chtěla být se svým projektem za rok v tuto dobu?

Dáááleko! Já bych toho chtěla… otázkou je, kam až mi dovolí zajít realita. Přála bych si, aby se aplikaci podařilo rozšířit po celém Ústeckém kraji, poté dál, třeba po celé republice a dál a dál. To je asi utopie, ale představa nesmírně motivující. Proto raději pro začátek zůstanu jen u Teplic a potom uvidíme.

Děkujeme moc za rozhovor, chceš říct něco na závěr?

Ano, chtěla bych moc poděkovat za tuto příležitost – zúčastnit se, postoupit dál a získat nové zkušenosti. Moc si toho cením a pevně věřím, že se dostanu až za maximum svých sil a nynějších možností. Na závěr si dovolím zmínit svůj oblíbený citát z filmu Surfařka: ,,Život je jako surfování – když se ocitnete v zóně dopadu, musíte hned zase vstát, protože nikdy nevíte, co vám přinese další vlna, a když máte víru, můžete všechno, úplně cokoliv.”

Autor: Martina Bořutová