fotka-k-rozhovoru_vit-cerny

Žít zodpovědně vůči přírodě se dá mnoha různými způsoby. Jedním z těchto způsobů je recyklování svého odpadu. Vít Černý přišel s nápadem, který dělá recyklaci ještě zajímavější a užitečnějí pro nás i přírodu. Pokud máte rádi jogurty, tak budete mít rádi i tento projekt.

Ahoj, můžeš nám říct něco málo o sobě?

Ahoj, jmenuji se Vít Černý. Je mi 19 let a jsem studentem Mendlova gymnázia v Opavě. Jsem klidný a pohodový člověk, který ze všeho nejvíce miluje sport.

Co tě vedlo k přihlášení do soutěže? Máš jasnou vizi nebo se chceš jen něco naučit?

Chuť naučit se něco nového a chuť zjistit toho co nejvíce o podnikání a všech věcí okolo. A abych pravdu řekl, tak také zvědavost, jestli má můj projekt vůbec nějakou šanci na úspěch. Ale bez přednášky o této soutěži, která se konala na naší škole, bych se o této soutěži ani nedozvěděl. Jistou vizi již mám, ale jsem tady hlavně díky novým zkušenostem.

Máš zkušenost s podobnými projekty?

Přiznám se, že vůbec žádnou zkušenost s podobným projektem nemám, ale o to větší chuť mám do této soutěže.

Mohl bys nám popsat svůj nápad a jak si na něj přišel?

Můj nápad spočívá v zajištění výroby a distribuce jogurtů, které by vypadaly jako úplně klasické jogurty, které si zakoupíte v  obchodě, ale ty mé by obsahovaly plastové víčko se semínkem nějaké bylinky a slisovaný substrát. Po snězení jogurtu bude kelímek dále sloužit jako květináč. Vložený substrát se zalije vodou, díky čemuž nabobtná, vloží se semínko a pak už spotřebitel jen čeká, co mu vyroste. Svůj nápad jsem vlastně našel náhodou, když jsem byl na kole v přírodě, kde jsem uviděl vyhozený kelímek, z kterého rostla tráva.

Vit_Cerny_fotka_soutez_a_podnikej

Co od Soutěž a Podnikej očekáváš?

Od této soutěže očekávám hlavně mnoho zkušeností, které budu moci využít v podnikání. Doufám, že poznám spoustu zapálených a zajímavých lidí. Už teď mohu říci, že mě práce na projektu posunula mnohem dál. Vím, na čem musím zapracovat a čemu se naopak vyhnout.

Kde bys chtěl být se svým projektem za rok v tuto dobu?

Za rok touto dobou bych se chtěl slunit na pláži s drinkem v ruce… Ne, dělám si legraci. To až za pár let. Za rok budu prvním rokem na vysoké škole, ale to neznamená, že tento projekt odložím k ledu. Chtěl bych pomalu začít implementovat můj produkt do praxe, sehnat stálé odběratele, vytvořit fungující firmu a začít rozšiřovat svůj sortiment.

Děkujeme moc za rozhovor, chceš říct něco na závěr?

Také děkuji za rozhovor. A všem středoškolákům bych chtěl vzkázat, že pokud se chtějí soutěže příští rok zúčastnit, ať neváhají. Nemáte co ztratit spíše získat. Toto je zábavná forma pochopení, jak vůbec podnikání funguje. Takové zkušenosti nikde jinde neseženete.

Autor: Martina Bořutová