Matouš_Dvořák_a_Bilguun_Bayarmagnai_Soutez_a_PodnikejV dalším rozhovoru se nám představí soutěžící Matouš Dvořák a Bilguun Bayarmagnai z Třebíče. Oba jsou velmi ambiciózní pánové a povídali jsme si s nimi o podnikání, o jejich snech a o důvodech, proč se do soutěže přihlásili.

Ahoj, můžeš nám říct něco málo o sobě?

Ahoj, jmenuji se Matouš Dvořák, je mi 18 let a studuji Obchodní Akademii dr. Albína Bráfa v Třebíči. Ve volném čase se věnuji podnikání – konkrétně prodeji obuvi přes můj vlastní e-shop, nicméně to nedělám ani tak pro zisk, jako pro zkušenosti, kterých jsem již získal opravdu hodně. Jsem také redaktorem ve společnosti MafiaPromo s.r.o., kde se věnuji psaní o světě kinematografie a píši také svoji první knihu zaměřenou na psychopatologické jevy ve společnosti. Mým společníkem je Bilguun Bayarmagnai. Věnuje se se mnou podnikání a kromě toho je velkým nadšencem do studia chytrých technologií a do sportů. 

Co tě vedlo k přihlášení do soutěže? Máš jasnou vizi nebo se chceš jen něco naučit?

“Zvědavost! Samozřejmě, ta stará známá odporná neřest – nebo snad nevyléčitelná nemoc? Nejspíš bych byl schopný bez mrknutí oka napochodovat do samého pekla, jenom abych zjistil, jaká je tam teplota vzduchu.” – Akif Pirincci. Myslím si, že tento můj oblíbený citát vystihuje poměrně přesně, proč jsem se přihlásil. Samozřejmě je ještě nutné dodat, že příležitost nabrat zkušenosti a vše si otestovat byla také velkou motivací se do soutěže zapojit. A vize? Tu mám, jasnou, avšak jako student, který zatím neměl možnost dostat se do styku s lidmi z oboru, nemám moc možností, jak ji uskutečnit. Snad díky této soutěži se mi tato možnost naskytne. 

Máš zkušenost s podobnými projekty?

Počátkem roku 2016 jsem vyhrál soutěž Nejaktivnější Středoškolák, ale ta nebyla tak striktně zaměřena na podnikání a ačkoliv jsem se přiučil spoustě věcí v nejrůznějších oborech, k mému projektu to přiliš nepřispělo.

Mohl bys nám popsat svůj nápad a jak si na něj přišel?

Co děláme? Pomáháme lidem na cestě k jednoduššímu životu. Náš projekt spočívá ve vytvoření nové obchodní cesty mezi výrobcem a koncovým spotřebitelem. Vynecháváme klasický stacionární maloobchod a nahrazujeme ho maloobchodem objednávkovým. Lidé si tak můžou v lokalitě, kde fungujeme, objednat obyčejné spotřební zboží, jako je např. trvanlivé jídlo, pochutiny, slazené i neslazené nápoje nebo snad různé doplňky stravy, s garancí doporučené maloobchodní ceny a nemusí při tom nikam chodit. Stačí jen objednat v našem e-shopu nebo přímo zavolat. Toto je můj projekt v kostce. Nápad jsem dostal již v roce 2014 a zhruba rok jsem si ho nechával pouze projít hlavou, abych ho měl řádně promyšlený, až se do něj budu chtít pustit. A jak jsem na něj přišel? Už je to dávno na to, abych si to pamatoval přesně, ale určitě jsem přemýšlel nad tím, jak pomoct lidem.

Matouš_Dvořák_a_Bilguun_Bayarmagnai_Soutez_a_Podnikej

Matouš Dvořák a Bilguun Bayarmagnai

Co od Soutěž a Podnikej očekáváš?

Určitě očekávám zkušenosti, ale třeba i poznání potencionálních obchodních partnerů by nebylo od věci.

Kde bys chtěl být se svým projektem za rok v tuto dobu?

Ideálně na Maledivách pod palmou a s lahví Dom Perignon v ruce… Nicméně o dost realističtější pohled – kdekoliv, kde to půjde, můj projekt by mohl fungovat na celém světě a mohl by ho využívat úplně každý. Samozřejmě v podnikání hraje roli spousta faktorů a když jste teprve na začátku, projekt se teprve formuje, nikdy nevíte, kam až to může jednoho zanést. Rád bych měl všechny dveře otevřené a kromě četných vzestupů a pádů následovaných úspěchem bych nic neočekával.

Děkujeme moc za rozhovor, chceš říct něco na závěr?

Také děkuji. Věřím, že jsem již řekl dost, teď je potřeba jednat.

Autor: Martina Bořutová