Stojíte na startovní čáře a nevíte, kam a kudy máte běžet? Rozjet vlastní podnikání není jednoduché, kdyby ano, podnikal by každý. Obětujete čas, peníze, ztratíte jiné příležitosti ale práce, kterou do podnikání investujete, se Vám několikanásobně vrátí. Ale do začátku je třeba provést několik úkonů, které by Vás měli nasměřovat správnou cestou a dopomoci k úspěšnému startu.

Průzkum trhu a uspořádané myšlenky

Cestu podnikatele je lepší naplánovat. Jen málo úspěšných podnikatelů prorazilo bez pevných základů. Proto je lepší dívat se na situaci reálně a počítat s úspěchem i neúspěchem. Než začnete počítat a plánovat, udělejte si průzkum trhu, který se dá udělat zadarmo na internetu. A pokud Vaše myšlenka může přivést ovoce Vám i zákazníkům, tak se do toho pusťte, a zaměřte se na cílovou skupinu a případný zájem.

Před tím, než začnete plánovat financování projektu, je lepší zkontrolovat si konkurenci, kterou je nutné společně s trhem sledovat neustále. Přehled a výdrž jsou dobrými základními kroky k vybudování úspěšného podnikání.

Prezentujte se a poslouchejte

Získávání názorů a informací z okolí Vás může poslat sice na úplně jinou cestu, než jste plánovali, ale také může zajistit větší úspěch. V tomto bodě je důležité nebát se zeptat a prezentovat sebe a svůj nápad. Ptejte se (potencionálních) zákazníků na názor a tomu produkt přizpůsobte, diskutujte a získávejte inspiraci. Nebojte se plány měnit.

Fundchaser Facebook: Prezentace Martina Vítka

Fundchaser Facebook: Prezentace Martina Vítka

Nebát se případných neúspěchů

V podnikání není lepší cesty, jak se dopracovat k úspěchu, než se poučit z chyb – vlastních i někoho jiného. Když šlápnete vedle, neprohráváte, ale naopak dostáváte šanci ke zlepšení situace. Strach je v tomto oboru největší brzdou, proto je důležité jít stále za svým, i když se na cestě objeví překážky.

„Kdo neriskuje, nic nezíská.“ 

Vy chcete získat, tak se nebojte a riskujte.

Pracovat

Nejdůležitější činnosti je něco dělat. Ať už se vám daří, nebo ne. Neúspěchy vedou ještě k větším úspěchům, a proto se nebojte chybovat. Hlavně pracujte! Snažte se udělat pracovní pokrok každý den, dohodněte si novou schůzku, nebojte se věci dělat jinak – hlavně nestagnujte. I když na začátku nemusíte přesně tušit, co dělat zkoušejte, chybujte a získávejte zkušenosti.

 

Fundchaser Facebook: Týmová práce

Fundchaser Facebook: Týmová práce

Harmonogram, čas a trpělivost

Při časovém vypětí, které jde ruku v ruce s podnikáním, je výhodné udělat si časový harmonogram a tím se řídit. Hlavně na začátku, kdy můžete mít tendence rozvrh porušovat. Čas jsou peníze, a proto neváhejte a dělejte své záležitosti ve Vámi stanoveném čase. Přesnost a píle přinesou ovoce. Avšak je důležité harmonogram dodržovat.

 

Autor: Martina Bořutová