3 příležitosti, jak začít s podnikáním už na základní, střední anebo vysoké škole

By on 14.9.2017

Když se řekne “podnikání“, pro mnoho středoškoláků to znamená jednu velkou neznámou. V horším případě si představí byrokracii, administrativu a nekonečný souboj s papíry, úřady a právníky. V tom lepším netuší, kde a jak přesně začít.

 

Vůbec se jim nedivím.

 

Když jsme založili Soutěž a Podnikej, naším cílem bylo změnit toto vnímání. Nastavili jsme pro středoškoláky bod nula (jejich nápad), ze kterého se mohli odrazit a pomocí soutěže doputovat skrze malé krůčky až do bodu jedna (reálný podnikatelský záměr).

 

Studenti má možnost si vyzkoušet, jestli je pro ně cesta podnikání ta prává. Pokud ano, věnují se práci na projektu a svůj podnikatelský záměr mohou následně uvést do praxe a začít s ním reálně podnikat. Pokud ne, tak v raném věku zjistí, že podnikání pro ně není a můžou se ubírat jiným kariérním směrem. Obě varianty jsou neskutečným přínosem pro každého studenta.

 

Zároveň jsme chtěli propojit svět podnikatelů se začátečníky a urychlit tak přenos zkušeností mezi nimi.

 

Jednoduše, chtěli jsme dát mladým studentům reálnou možnost uvažovat nad podnikáním, jako nad dosažitelnou kariérou a zároveň si ji v praxi vyzkoušet. Soutěž a Podnikej tedy pomáhá středoškolákům nejen realizovat jejich nápady, ale i hledat svoji cestu.

 

To se nám povedlo.

Soutěžící pracující na svých nápadech

Je můj nápad dobrý?

 

Mladí lidé sice mají nápady, ale většinou bohužel netuší, jak s nimi pracovat. I když neexistuje přesný návod na podnikání, existují alespoň postupy, díky kterým se dá nápad vybudovat a validovat (ověřit) na trhu. Soutěž a Podnikej využívá na rozvoj podnikatelských znalostí středoškoláků štíhlou (Lean) metodu, neboli metodiku, která od mladých podnikavců nevyžaduje milionové investice. Stačí sebekritika, odvaha, kreativita a selský rozum

 

Nejvíc odvahy vyžaduje po soutěžících si přiznat, že nápad, který si vymysleli, není dokonalý.

 

Může mít jen pár drobných chyb, ale v horším případě, tak jak si ho vysnili, je nepoužitelný. To zjistí jenom pomocí tzv. validace. To znamená, že se vydají do ulic případně do světa internetu a budou rozdávat svoje řešení nápadu, to nejlepší, co v danou chvíli mají výměnou za nějaký údaj, který jim pomůže nasbírat zpětnou vazbu a určit zda má nápad hodnotu a případně v jaké formě.

Celorepublikové kolo prvního ročníku Soutěž a Podnikej

Proces tzv. validace můžou opakovat několikrát a pokud budou reflektovat zpětné vazby reálných lidí, pak co tvoří, je produkt nebo služba, kterou chtějí používat opravdoví lidé. Soutěžící tak získají podnikatelský záměr, podpořený daty z průzkumu trhu a zjednodušený produkt anebo službu, která už má první uživatele.

 

V prvním ročníku takto vzniklo 27 středoškolských podnikatelských záměrů.

 

V tuto chvílí je druhý ročník v počátcích. 

 

Podpora myšlení na všech úrovních vzdělávání

 

Našim nedávným zadostiučiněním je vytvoření Nadačního fondu Vzdělávání a Podnikání. Jako zakladatelé si uvědomujeme, že čerpání znalostí a zkušeností zdaleka neprobíhá jen na střední škole.

 

Čím dřív získají žáci vztah k práci na svých nápadech, tím větší je šance, že se z nich stanou páni svého času tzn. podnikatelé.

 

Podhoubí podnikání je už na základní škole a roste napříč ostatními úrovněmi vzdělávání. Proto Soutěž a Podnikej vytvořilo silnou trojici spolu s projektem iKid od KMPG a Podnikni To! Iniciativa iKid se věnuje rozvoji budoucích podnikatelů na základní škole a v blízké době bude na vybraných školách zahajovat třetí ročník. Projekt Podnikni To! je zase oporou studentům na univerzitách, kde jim asistuje v začátcích jejich nápadů a dává jim mapu, jak se ubírat k vytvoření vlastního podnikatelského záměru a dále pak vlastního podnikání.

 

Společným cílem nadačního fondu je podpora a rozvoj kreativity, kritického myšlení a praktického vzdělávání budoucí české generace podnikatelů, kteří se schovávají po školách v celé České republice.

Anna Suková
Naše první vítězka Anna představuje svoji střední školu v Chicagu

Daří se nám, protože nás to baví

 

Smyslem Soutěž a Podnikej není jen přiblížit středoškolákům podnikání jako takové, ale také jim ukázat, že jejich vlastní nápady mají v Česku své místo.

 

Tím, že projekt působí v celé republice, se nám skutečně daří přinášet na svět nápady se společenskou i byznysovou hodnotou. Baví nás sledovat nově vznikající nápady, seznamovat soutěžící se zkušenějšími podnikateli a být svědky jejich osobního růstu. Je neskutečné vidět, jak deset týdnů práce na svém vlastním nápadu může zcela změnit myšlení a charakter mladého člověka.

 

Od září 2017 opět naplňujeme naši vizi prostřednictvím Soutěž a Podnikej.

 

Druhý ročník Soutěž a Podnikej má otevřené dveře i pro tebe, pokud si student střední školy. Přihlas se ještě dnes a podnikej za podpory zkušených mentorů a porotců.

 

A pokud jste hrdý rodič – ještě stále není pozdě, abyste svému dítěti dali možnost pracovat na jeho nápadech.

 

Cítíme, že Česko má opět nárok na generaci motivovaných a nadaných podnikatelů, kteří svým dílem podpoří rozvoj země. Jsme rádi, že skrze Nadační fond Vzdělávání a Podnikání a jeho aktivity můžeme alespoň v malé míře přispět k nastartování několika mladých lidí, kteří budou součástí zmíněné generace.

 

Autor: Martin VítekNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *